Po ostatnich opadach chwościk wrócił do gry i intesywnie się rozwija na plantacjach buraka. Tymczasem już ruszyła kampania cukrownicza i pierwsze plantacje znikają z pól. Oczywiście nie ma większego sensu wykonywać zabiegu na plantacjach, które będą kopane we wrześniu. Co jednak z plantacjami przeznaczonymi na późny zbiór?

Przez cały bowiem wrzesień burak będzie narażony na rozwój choroby, która nie tylko ogranicza przyrost korzeni jak i może wpłynąć negatywnie na poziom cukru. Zaatakowane chwościkiem liście bowiem usychają, korzeń przybiera stożkowaty kształt, a nowe odrosty liści rozwijają się kosztem zgromadzonego cukru. Korzenie finalnie mogą mieć o nawet 2-3 proc. cukru mniej niż te pochodzące od chronionych plantacji, gdzie presja chwościka utrzymywana była w ryzach.  

Kiedy, czy jeszcze można decydować się na zabieg? Podstawą jest lustracja plantacji. Na tym etapie progiem ekonomicznej szkodliwości, to 45 proc. roślin z objawami porażenia. To ostatni dzwonek na zabieg fungicydowy. Do zbioru musi bowiem minąć okres karencji który wynosi w zależności od wybranego preparatu 21-65 dni.

Kolejną ważna kwestią to ile zabiegów już zostało wykonanych. Niestety wysoka presja choroby zmusiła niektórych plantatorów do przeprowadzenie dwóch, a nawet trzech zabiegów na polu. W takim przypadku (aby ograniczyć zjawisko odporności chwościka) należy szczególnie zwracać uwagę na rotację substancji czynnych w wybranych fungicydach.

 

Czym zwalczać chwościk? Listę zarejestrowanych preparatów znajdziecie poniżej: