Wysoka wilgotność powietrza, temperatura w ciągu dnia (powyżej 25 °C) oraz ciepłe noce (powyżej 15°C) to ideale warunki dla rozwoju najgroźniejszej choroby grzybowej buraka cukrowego – chwościka.  W porównaniu do lat ubiegłych pojawił się na plantacjach stosunkowo wcześnie.

Wyniki monitoringu, które prowadzone są przez cukrownie, PIORIN czy firmy chemiczne wykazały, że w wielu regionach kraju patogen ten przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości. Na tym etapie zabieg ochronny powinniśmy wykonać w momencie zaobserwowania początkowych objawów choroby na ok. 5 proc. roślin. Niektóre źródła mówią o tym, że już pojawienie się pierwszych plamek na liściach (1 proc.) powinno zmobilizować plantatora to wykonania oprysku.

Często łącznie z chwościkiem na plantacji może pojawić się brunatna plamistość liści buraka. Podobnie jak chwościk grzyb ten tworzy na liściach jasne okrągłe, ciemniejsze na obwodzie plamy (jednak plamy są nieco większe, o średnicy 4-7 mm). Silnie porażone liście zasychają. Choroba ta zazwyczaj pojawia się placowo, a silnej infekcji ulegają przeważnie nieliczne rośliny.

Niezwalczane choroby liści buraka cukrowego mogą powodować nie tylko znaczny spadek plonu korzeni, sięgający nawet 30 – 40 proc. Silne infekcje to także wyraźny spadek zawartości cukru w korzeniach o około 1-3 proc.

Należy pamiętać, że oprysk przeciwko chwościkowi będzie skuteczny, kiedy zareagujemy tuż po pojawieniu się pierwszych objawów choroby (czyli zadziałamy bardziej profilaktycznie niż interwencyjnie).

Do walki z chwościkiem możemy użyć wielu fungicydów. Najlepiej sprawdzą się te, które w swoim składzie zawierają dwie substancje czynne. Będą to przykładowo: Armure (propikonazol, difenokonazol) Duett Star 334 SE (fenpropimorf, epoksykonazol)Tango Star (fenpropimorf, epoksykonazol), Optan 183 SE (piraklostrobina, epoksykonazol), Reveller 280 SC (pikoksystrobina, cyprokonazol), Spyrale 475 EC (penpropatryna, difenokonazol).