Zastosowanie dalekiej i bliskiej teledetekcji można wykorzystać także w uprawie buraków cukrowych.

Przy pomocy dalekiej teledetekcji i satelitów można codzienne skanować zaplanowaną, określoną powierzchnię ziemi. Dane uzyskane z siatek o rozdzielczości ok 10 x 10 m pomogą wyznaczyć na każdej plantacji: obsadę roślin, powierzchnię liści (termin zwarcia międzyrzędzi) i przyrosty biomasy.

 Przy użyciu uzyskanych danych i programów komputerowych można wyszacować plon z dokładnością do 95 proc. W ten sposób można także dokładnie pozycjonować problemy występujące na polach takie jak: różnice glebowe, wypady roślin, choroby i uszkodzenia. Informacje uzyskane z pól za pomocą teledetekcji można wykorzystać do precyzyjnego nawożenia i ochrony roślin.

Przy zastosowaniu bliskiej teledetekcji potrzebne są w tym przypadku drony (multikoptery), które poruszają się na wysokościach od 40 do 100m. Umożliwia to uzyskanie danych z siatki o rozdzielczości 10 x 10 cm, dzięki którym, można stwierdzić nawet różnice występujące na polu o wys.1 cm. Przy użyciu tego sprzętu w burakach cukrowych możliwe jest także lokalizowanie chwastów, pośpiechów, miejsc ze zgniliznami korzeni, stwierdzenie chorób liści, pozycjonowanie pryzm buraczanych i określenie ich masy.

Źródło: LIZ