• Sprawdziliśmy, jak ukształtowały się ceny usług świadczonych w zakresie kopania korzeni. 
  • Okazuje się, że w stosunku do zeszłego roku ceny znacząco poszły w górę.

Ze względu na zawirowania na rynku paliw, podobnie jak w przypadku żniw i zbioru kombajnowego zbóż czy rzepaku spodziewaliśmy się wyższych cen za zbiór buraków. Podwyżki są znacznie, w porównaniu do roku ubiegłego za wykopanie korzeni z powierzchni jednego hektara należy zapłacić ok. 400 zł więcej.

Różnice są niewielkie w zależności od regionu plantacyjnego, a także w zakresie cen ustalonych przez poszczególne koncerny. W każdym przypadku koszt kopania w ogólnym rozrachunku wszystkich kosztów poniesionych na uprawę buraka cukrowego będzie bardzo wysoki.

Jakie ceny za zbiór buraków ustalono w KGS S.A.?

- Jesteśmy po drugim przetargu, na którym udało się ustalić cenę kopania. Kopanie kombajnem 6 rzędowym kosztuje 1150 zł netto. Nadal transport buraków w obrębie plantacji jest bezpłatny, natomiast jeśli zaistnieje potrzeba przetransportować buraki poza plantacje (do 1,5 kilometra)jest to koszt 150 zł netto. W ubiegłym roku za kopanie jednego hektara musieliśmy zapłacić 750 zł netto, a za transport 100 zł – mówi w rozmowie z farmer.pl Józef Pawela Przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A.

Co oferuje Pfeifer & Langen?

- Cena - za wykonanie zbioru buraków na powierzchni jednego hektara bez używania dodatkowych urządzeń do pryzmowania buraków - jaką oferuje plantatorom Pfeifer & Langen Polska to 1100 zł. Jest wyższa w porównaniu do oferty z kampanii 2021 r., ze względu na wzrost cen paliwa i części zamiennych do kombajnów, wzrost kosztów amortyzacji maszyn oraz kosztów pracy – mówi Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

 

A jak sytuacja prezentuje się w Südzucker Polska S.A.

- W rejonach działania Südzucker Polska S.A., aby zapewnić w pełni satysfakcjonującą dla plantatorów usługę kopania, przeprowadzamy ocenę kombajnów. Kontrola obejmuje części i podzespoły, które najbardziej narażone są na zużycie, a tym samym odpowiadają za jakość zbioru. Dokładnej ocenie poddaje się stan orkanów, ogławiaczy, wyorywaczy, lemieszy, taśm i innych elementów doczyszczających, powodujących ewentualne uszkodzenia korzeni bądź nadmierne ich zanieczyszczenie ziemią. Firmy i usługodawcy, którzy otrzymali pozytywną ocenę są rekomendowani przez naszą firmę do świadczenia usług. Aktualna lista dostępna jest na stronie internetowej w serwisie plantatorskim. Rozliczenie za zbiór buraków cukrowych odbywa się natomiast bezpośrednio pomiędzy plantatorem oraz usługodawcą. Cena za usługę zależy od wielkości plantacji, jej stanu i warunków pogodowych podczas zbioru.
Stawka za transport buraków, wysłodków i wapna defekacyjnego obejmuje część stałą oraz zmienną. Część stała nazywana też częścią bazową jest aktualnie negocjowana, natomiast część zmienna, nazywana paliwową, zależy od ceny paliwa – Ekodiesel w koncernie Orlen - tłumaczy  Zbigniew Izdebski, Dyrektor ds. Agrotechniki, Südzucker Polska S.A.