Warunki pogodowe mogą zmienić się w każdej chwili, dlatego plantatorzy muszą być na to gotowi. Powinni zabezpieczyć odpowiednio pryzmy, tak aby surowiec nadawał się do nawet dłuższego przechowywania. O czym nie mogą zapomnieć?


Buraki przeznaczony do przechowalnictwa powinny być przede wszystkim dojrzałe technologicznie, zdrowe i czyste. Z kolei umiejscowienie pryzmy, gdzie są one składowane, powinno być zlokalizowane przy drodze utwardzonej, bez zagłębień i wzniesień, najlepiej wolne od drzew.

Zdaniem doradców Krajowej Spółki Cukrowej wymiary pryzm muszą być dostosowane do maszyn doczyszczająco-załadowczych. Generalnie jej szerokość powinna wynosić do 7,5 m, wysokość około 2-3 m, a szerokość górnej warstwy pryzmy do 2 m.

- Formowanie pryzm należy zakończyć przed nadejściem przymrozków. Buraki przemrożone nie nadają się do przechowalnictwa. Pryzmy buraczane przed przymrozkami i opadami śniegu zabezpieczamy specjalną włókniną, która jest wodoodporna i przepuszcza powietrze. Nie należy stosować okrywania pryzm buraczanych, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 8ºC. Przykrycie pryzm zabezpiecza korzenie przed przemrożeniem, wysychaniem, stratami cukru oraz ułatwia doczyszczanie korzeni przy ich odbiorze - radzi KSC.