W ostatnim czasie opłacalność z prowadzenia plantacji buraka cukrowego jest podważana przez wielu rolników. Wszyscy są zdania, że ta praco- i kosztochłonna uprawa powinna oddawać większą nadwyżkę bezpośrednią, niż inne prostsze w uprawie gatunki. Niestety w rzeczywistości tak kolorowo nie jest.. Zawirowania w branży, zmiany klimatu, w tym niestabilne warunki wegetacji oraz problemy w ochronie podważają dotychczasową opłacalność z tej uprawy.

Przez cały sezon wegetacji roku 2021 przyglądaliśmy się od siewu do zbioru jednej z plantacji buraka cukrowego położonej w centrum kraju. Wszystkie swoje spostrzeżenia zamieszaliśmy w specjalnie do tego celu serwisie specjalnym, dostępnym nadal na stronie farmer.pl. Tam znajdziecie szczegóły dotyczące prowadzania tej plantacji jak również informacje na temat dostrzegalnych w łanie problemów. 

Szukasz artykułów potrzebnych w produkcji roślinnej? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Jakie wyniki uzyskano?

Tak jak wspomniano wyżej uzyskano wynik średnio wynoszący 80t/ha, przy polaryzacji 18,3% i zanieczyszczeniu indywidualnym wynoszącym 9,06 %. Z uwagi na nienajlepsze jak dla buraka stanowisko jest to wyniki satysfakcjonujący rolnika. Aby jednak mówić o opłacalności należy także policzyć koszty. A te w przypadku buraka cukrowego nie są małe. 

Zważywszy na zawirowania cen za środki produkcji w kalkulacji przyjęto ceny adekwatne do tych, które rolnik poniósł w przypadku tej plantacji, na poszczególnych etapach produkcji. Zainteresowanych odsyłamy do poniższego filmu, gdzie znajdziecie szczegóły wraz z wyliczeniami.

Poniżej podajemy jeszcze uproszczoną kalkulację buraka cukrowego dla uzyskanego plonu 80t/ha i dla porównania 60t/ha (w przypadku tych samych kosztów).

Uproszczona kalkulacja uprawy buraka cukrowego
Uproszczona kalkulacja uprawy buraka cukrowego

Szczególni wynik finansowy w drugim przypadku nie napawa optymizmem. Optymizm także ucieka w sytuacji świadomości galopujących cen za środki produkcji. I choć cena kontraktowa za korzenie w przestrzenie kolejnych lat symbolicznie rośnie, to nadal pozostaje problem ustalanych limitów i cen za buraki pozakwotowe.