Surowiec do 7 fabryk dostarczy ponad 17 tysięcy plantatorów z 5 województw. W tym roku firma zdecydowała się na wcześniejsze rozpoczęcie przerobu buraków. Plantatorzy, którzy będą dostarczali surowiec we wrześniu otrzymają finansową rekompensatę. Najwcześniej, bo 18 września przerób rozpocznie „Cukrownia Kluczewo”, ostatnia wystartuje „Cukrownia Nakło”. Zakończenie skupu powinno zakończyć się pod koniec roku.

W tym roku rolnicy narzekają na jakość buraków. „Niskie temperatury oraz opady deszczu spowodowały, że polaryzacja będzie niska, a to odbije się na naszych dochodach” – komentował Stanisław Barnaś z Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego. Specyficzne warunki pogodowe jakie wystąpiły podczas wiosny spowodowały, że wegetacja jest opóźniła się o 3 tygodni. W efekcie średnia polaryzacja w Krajowej Spółce Cukrowej wyniesie 13,79%. Z kolei plony to nieco ponad 50 ton z hektara. „Nie ma obaw, że firma nie wykorzysta swojego tegorocznego limity produkcji” – zapewniał Marcin Kulicki prezes KSC.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku i jest największym w Polsce oraz siódmym w Europie producentem cukru. Udział KSC w krajowym rynku wynosi około 40%.

Źródło: farmer.pl