- Producenci cukru nie mają dostosowanych umów na kampanię 2010/11 do rozporządzenia MRiRW - mówi portalowi farmer.pl Kazimierz Kobza, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

- Producenci cukru powinni do 15 listopada wypłacić tzw. świadczenie dodatkowe wynikające z podziału nadwyżki uzyskanej z ceny zbytu cukru ponad cenę 444,6 €/t. W tej chwili tylko P&L Glinojeck przystosował do wyżej wymienionego rozporządzenia aneksem umowy kontraktacyjne na kampanię 2011/12. W trakcie przystosowań jest Krajowa Spółka Cukrowa, a pozostali łącznie P&L Polska S.A. nie wyrażają ochoty na dostosowanie umów. Chcą porozumienia branżowego, ale nie uwzględniającego postanowień rozporządzenia - dodaje Kazimierz Kobza. W związku z tym wielu plantatorów chce skierowania sprawy do sądu.

Zdaniem Kobzy producenci pod koniec sierpnia zmienią zdanie i przystosują umowy na kampanię 2011/12. - Odnośnie 2010/11 będą dążyć do rozstrzygnięcia sądowego, gdyż muszą mieć zabezpieczenie dla swoich organów, jak rada nadzorcza lub właściciel podstawowy - dodaje.