Kampania cukrownicza rozpocznie się w tym roku w jednym z koncernów już 16 września i w kolejnych dniach ruszy też w innych. Czy plantatorzy będą mieli powody do radości?


KZPBC szacuje, że w tym roku średni uzysk buraków z hektara w Polsce nie przekroczy 55 ton. Plony zatem będą niższe niż w roku ubiegłym.

- Jeżeli polaryzacja osiągnie poziom 17 proc., to w sezonie 2013/14 wyprodukujemy ok. 1 550 tys. ton cukru - informują.

Z danych Związku wynika, że areał uprawy buraków cukrowych wynosi w tym sezonie 185 tys. ha. Zbiory powinny osiągnąć wartość ok. 10 175 tys. t.

- Na niższe plony wpływ miało kilka czynników, a wśród nich długa zima i późne siewy, warunki pogodowe, które sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych oraz brak deszczu i susza. To spowodowało, że korzeń buraka jest mniejszy niż w zeszłym roku. Nawet jeżeli we wrześniu będą sprzyjające warunki dla wegetacji, to straty z wcześniejszego okresu nie zostaną nadrobione. Produkcja cukru może być wyższa niż szacowana, pod warunkiem, że polaryzacja przekroczy poziom 17 proc. informuje KZPBC.

Trzeba zauważyć, że średnie miesięczne ceny cukru w Polsce maleją. W styczniu tego roku tona kosztowała 735 euro, w maju 711 euro, a w lipcu już tylko 673 euro. Cena referencyjna cukru to 404,4 euro/t.