Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) to ciepłolubny owad, który nie zimuje w naszych warunkach. Przylatuje do nas z cieplejszych regionów. W drugiej dekadzie maja dotarł już do naszego kraju, należy się zatem spodziewać. że zaczyna już składać jaja. Błyszczka jarzynówka potrzebuje do swojego rozwoju wysokich temperatur, czyli doskonale jej sprzyjają aktualne warunki pogodowe.

Należt się spodziewać, że wkrótce wylęgną się żarłoczne gąsienice. Gąsienice zjadają blaszkę liściową wygryzając początkowo otwory z czasem całą blaszkę liści (jest to tzw. szkieletowanie liści). Największe rozmiary osiągają na przełomie lipca i sierpnia i wówczas zazwyczaj wyrządzają największe szkody.

Jakim uprawom zagraża?

Błyszczka lubi większość dwuliściennych warzyw, można ją spotkać na rzepaku, strączkowych grubonasiennychm a także na plantacjach lucerny i koniczyn.

Szkodnik ten szczególnie upodobał sobie także buraka cukrowego. Liczne gąsienice mogą w tej uprawie wyrządzać szkody o znaczeniu gospodarczym. 

Kontrolę plantacji buraka należy rozpocząć od brzegów pól, bowiem tam przede wszystkim występować będą gąsienice motyla. Próg szkodliwości błyszczki jarzynówki wynosi: 5-8 gąsienic na 1m2 lub 25 roślin z objawami żerowania.

W warzywach są rejestracje insektycydów mówiące o możliwości zwalczania tego szkodnika. Dotyczą one głównie upraw kapustnych. Póki co, przeciwko błyszczce nie zarejestrowano żadnego insektycydu w buraku cukrowym. Należy jednak pamiętać, że insektycydy stosowane przeciwko innym szkodnikom buraka, będą ograniczać populację gąsienic.