Podwyższenie gwarantowanej średniej ceny za buraki wynosi nie mniej niż 50 euro/t (przy 18% polaryzacji) dla wszystkich plantatorów, którzy współpracują z Südzucker Polska S.A.

Cena za buraki cukrowe

Jak podano, w zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku cukru, Südzucker Polska S.A. i strona plantatorska w dalszym ciągu będą prowadzić rozmowy dotyczące kampanii 2022/2023 i następnych.

- Przypominamy, że ostateczna średnia cena buraków kontraktowanych zależy od ceny sprzedaży cukru liczonej jako średnia za okres październik – luty danego roku gospodarczego dla Regionu 2. Dodatkowo Komisja Porozumiewawcza jednogłośnie zaakceptowała treść Umowy kontraktacji na kampanię 2023/2024. W najbliższym czasie służby surowcowe rozpoczną proces zamawiania nasion i kontraktacji na sezon 2023/2024 – poinformował koncern Südzucker.

Jak zmiany widzą plantatorzy?

Plantatorzy związani z koncernem podpisali aneks do umowy, dzięki któremu mają zagwarantowane za tonę buraków z tego sezonu: 43,75 euro za 16 proc. zawartość cukru i 50 euro za 18 proc. polaryzację. Jak sami mówią, z tych zapisów są zadowoleni.

- Była to obopólna zgoda na zaproponowane przez plantatorów w Komisji Porozumiewawczej warunki. Podpisaliśmy już drugi aneks na te zbiory za buraki, które rosną teraz na polu. Sytuacja na rynku, nie tylko buraka, ale również i innych związanych z produkcją roślinną jest tak dynamiczna, że nie sposób przewidzieć, czy to akurat wystarczy czy to jest mało. Ale generalnie jesteśmy zadowoleni z ustalonych założeń – ocenił w rozmowie z portalem farmer.pl Włodzimierz Ura, prezes zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Ropczyce należącej do Südzucker.

Jedna kwestia ich jednak niepokoi. Chodzi o terminy zapłaty, które zostają zachowane mimo zmian. – Owszem doszła jedna zapłata w marcu, wtedy dostaniemy kolejną transzę pieniędzy, a ostateczne wyrównanie następuje w czerwcu po rozliczeniu sprzedaży cukru. Ale jak będzie się coś działo źle na rynku, to Südzucker dopłaci nam za straty, aby zagwarantować sobie produkcję na przyszłe lata – mówi Ura.

Jak uzupełnił Włodzimierz Ura, w umowie kontraktacyjnej jest zapis, który gwarantuje rolnikom wzrost ceny za buraki w związku z podwyższeniem się cen cukru. Te w ostatnim czasie bardzo wzrosły. Rynek ten jest bardzo nieprzewidywalny. Koszty produkcji, w tym zbioru buraka, również będą o wiele wyższe niż wcześniej, ale ze względu na droższy cukier, cena burak również może jeszcze wzrosnąć.