Pierwsza z nich Bohun to odmiana wyhodowana przez HZ Zamarte. Jest to odmiana wczesna, jadalna w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym o dobrym smaku. Bulwy są okrągłe o dość regularnym kształcie, duże, o płytkich oczkach i żółtej skórce. Barwa miąższu jasnożółta. Odmiana plenna o dużym udziale frakcji handlowej w plonie głównym. Odmiana stosunkowo odporna na mątwika ziemniaczanego lecz podatna na zarazę ziemniaczaną oraz wirusa Y. Jest przydatna do uprawy na terenie całego kraju lecz z racji dużej podatności na niektóre patogeny zalecana jest częstsza wymiana sadzeniaków.

PMHZ Strzekęcin wyhodował jadalną odmianę Mazur. Należy ona do grupy średnio wczesnej w typie konsumpcyjnym, ogólnoużytkowym do lekko mączystego, o przeciętnym smaku. Charakteryzuję się bardzo dużymi, owalnymi bulwami o dość regularnym kształcie, o oczkach średnio płytkich. Skórka jest żółta, miąższ jasnożółty. Odmiana plenna o dużym udziale frakcji handlowej w plonie głównym. Mazur jest odporna na mątwika ziemniaczanego natomiast na zarazę ziemniaczaną oraz wirusa Y i liściozwoju posiada odporność na poziomie średnim.

Otolia to niemiecka odmiana jadalna, której zachowujący jest Europlant Handel Ziemniakami. Jest to średnio wczesna odmiana w typie konsumpcyjnym sałatkowym do ogólnoużytkowym o dobrym smaku. Bulwy są duże o regularnym kształcie i bardzo płytkich oczkach, miąższu i skórce żółtej. Odmiana plenna o dużym udziale frakcji handlowej w plonie głównym. Odporna na mątwika ziemniaczanego natomiast na zarazę ziemniaczaną oraz wirusa Y i liściozwoju posiada średnią.

Odmianę skrobiową reprezentuję Szyper wyhodowany przez PMHZ Strzekęcin. Jest to odmiana wczesna, wykazująca zdolności do tworzenia dużego plonu skrobi. Średnia skrobiowość wynosiła na poziomie 21,1 proc. Tworzy średnie bulwy do dużych, o regularnym kształcie i płytkich oczkach oraz żółtej skórce. Barwa miąższu jest jasnożółta. Szyper to odmiana odporna na mątwika ziemniaczanego natomiast na zarazę ziemniaczaną oraz wirusa Y i liściozwoju posiada średnią.