1 kwietnia po 20 dniach odnotowano pierwsze wschody buraków na plantacji zasianej 10 marca 2015 w Grupie Südzucker - poinformował na swojej stronie koncern Südzucker Polska S.A.

Niestety ostatnie warunki pogodowe nie sprzyjały wschodom buraków. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas kiełkowania i w fazie liścieni buraki wytrzymują zaledwie przymrozki, które dochodzą do -3°C. Niestety bywały noce, że temperatura dochodziła do takich właśnie wartości. Pojawiła się zatem obawa o te wcześnie zasiane plantacje buraczane.

Mogło się tak zdarzyć, że przymrozki, które miały miejsce w ostatnim czasie, lokalnie mogły uszkodzić kiełkujące i wschodzące rośliny. Warto zatem obserwować stan takich plantacji i w najbliższych dniach dokonać dokładnej oceny wschodów i kontroli jakości siewek. Szczególną uwagę należy zwrócić w miejscach z obniżeniem terenu lub na wzniesieniach. 

Niestety w przypadku bardzo wczesnych siewów ryzyko ponosimy sami. Owszem możemy ubezpieczyć buraki cukrowe od przymrozków wiosennych w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, ale należy pamiętać, że umowa taka obejmuje okres od 15 kwietnia do dnia 30 czerwca i dodatkowo okres karencji zawsze wynosi 14 dni od zawarcia umowy.