Wrzesień to czas wyboru nasion buraka pod zbiory roku 2015. Każdy koncern cukrowy proponuje swoim rolnikom szeroką listę, ale ostateczna decyzja o jej wyborze oczywiście podjęta jest przez plantatora.

W tym roku KSC rekomenduje dwadzieścia sześć odmian ośmiu firm - w tym dwie odmiany stanowiące uzupełnienie listy na potrzeby plantatorów, których pola są zagrożone występowaniem mątwika burakowego.

Krótka charakterystyka oferowanych odmian:

Florimond Desprez
- Danube Rh - zarejestrowana w 2011 r., odmiana diploidalna, w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię.

KHBC
- Finezja Rh Cr, rejestracja 2011 r., odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościk burakowy.
- Jagusia Rh, rejestracja w 2010 r., diploidalna, w typie normalnym, odporna na rizomanię.
- Jampol Rh Cr - rejestracja w 2013 r., diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościk burakowy.
- Janosik Rh - rejestracja 2009 r., diploidalna, w typie normalnym, odporna na rizomanię.

KWS
- Primavera Rh Cr - rejestracja w Polsce w 2013 r., odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, tolerancyjna na rizomanię, chwościka burakowego i mączniaka.
- Natura Rh Cr - rejestracja 2012 r., odmiana diploidalna w typie normalno-cukrowym, tolerancyjna na rizomanię, podwyższonej odporności na chwościka burakowego i mączniaka.
- Primadonna Rh - zarejestrowana w 2011 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię.
- Elvira Rh Cr - rejestracja w Polsce w 2012 r., odmiana diploidalna w typie plennym, tolerancyjna na rizomanię, chwościka burakowego i mączniaka.

Maribo
- Gallant Rh Cr A E - rejestracja w Polsce w 2013 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościka burakowego, brunatną plamistość liści i mączniaka prawdziwego, tolerancyjna na Aphanomyces odpowiedzialny za gnicie korzeni.
- Pikador Rh Cr A E - zarejestrowana w 2013 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościka, brunatną plamistość liści i mączniaka prawdziwego, tolerancyjna na Aphanomyces odpowiedzialny za gnicie korzeni.
- Milton Rh Cr - rejestracja 2012 r. odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię, wysoka tolerancja na chwościka burakowego.

Sesvanderhave
- Manitou Rh - rejestracja 2013 r., odmiana diploidalna w typie cukrowym, tolerancyjna na rizomanię.
- Expert Rh - rejestracja 2009 r., odmiana diploidalna w typie normalno-cukrowym, tolerancyjna na rizomanię.
- Alarm Rh - rejestracja w Polsce w 201r., odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię.

Strube
- Sokrates Rh - zarejestrowana w 2010 r., odmiana diploidalna w typie normalno-cukrowym, tolerancyjna na rizomanię.
- Gellert Rh - rejestracja w Polsce w 2013 r., odmiana diploidalna w typie cukrowym, tolerancyjna na rizomanię.
- Sinan Rh - rejestracja w 2012 r., odmiana diploidalna w typie normalnym do normalno-plennego, tolerancyjna na rizomanię.

Syngenta
- Alegra Rh Cr - rejestracja w Polsce w 2012 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię.
- SY Belana Rh Cr - rejestracja w Polsce w 2011 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, deklarowana tolerancja na chwościka burakowego.
- Silvetta Rh Cr - rejestracja 2010 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię, wysoka tolerancja na chwościka burakowego.

WHBC
- Huzar Rh - rejestracja w 2009 r., odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, tolerancyjna na rizomanię.
- Telimena Rh - rejestracja w 2013 roku, odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, tolerancyjna na rizomanię.
- Tadeusz Rh - rejestracja w 2011 roku, odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, tolerancyjna na rizomanię.

Odmiany tolerancyjne na mątwika burakowego:
- Sława Rh N - KWS - rejestracja w Polsce w 2009 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię i mątwik burakowy, zalecana na stanowiska zagrożone wystąpieniem nicieni (częsta uprawa buraków, rzepak w zmianowaniu) oraz na polach, na których analiza gleby wskazuje na występowanie mątwika, odporna na wydawanie pośpiechów.
- Charly Rh N - Strube - rejestracja w UE w 2010 r., sprzedawana w Polsce z listy europejskiej, odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię i mątwika burakowego.