• W ubiegły piątek ustanowiono nowy Rekord Polski na największy plon buraka cukrowego zebranego z jednego hektara.
  • Plon netto II buraka cukrowego dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy polaryzacji 18,70%.
  • Uzyskany wynik to 112,11 t/ha buraka cukrowego o polaryzacji 16%.
  • Proces zbioru buraków i pomiaru odbywał się pod nadzorem sędziego z Biura Rekordów.

Tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla polskich rolników. Pierwsze siewy rozpoczęły się pod koniec marca. Na początku sezonu, opady były zatrważająco niskie. Plantatorzy musieli zmierzyć się z nierównomiernymi oraz długimi wschodami.

W niektórych lokalizacjach pojawiały się burze piaskowe, które
zasypywały wschodzące rośliny, a tym samym uszkadzały liście.

Brak opadów utrudniał przede wszystkim przeprowadzenie ochrony herbicydowej i nie zapewniał skutecznego działania preparatów odglebowych. Rolnicy musieli stosować po kilka zabiegów herbicydowych. 

W niektórych regionach notowano także silne efekty działania suszy letniej w postaci ubytków masy liściowej. W regionach gdzie opady notowano sukcesywnie obserwowano natomiast dynamiczny rozwój chwościka. 

Te trudne warunki powodowały, że klienci obawiali się niskich plonów. Warunki pogodowe jakie panowały we wrześniu i październiku dały szanse na poprawę sytuacji polowej.  W wielu miejscach kondycja i stan buraka poprawił się znacząco. 

Gdzie i kiedy zanotowano Rekord Plonu buraka cukrowego?

Jak poinformowała nas firma Chemirol, 18 listopada 2022 r. w asyście sędziego z Biura Rekordów, na terenie Gospodarstwa Rolnego Konrada i Waldemara Rusek został ustanowiony Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego. Plon, jaki osiągnęli rolnicy to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Plon netto II buraka cukrowego dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70%. Burak był prowadzony przy indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord”. Na polu zastosowano produkty z portfolio PUH Chemirol sp. z o.o. i INNVIGO Sp. z o.o. Użyto również preparatu BlueN.

– Nasza historia z rolnictwem trwa już wiele lat. Gospodarstwo prowadzi mój syn, którego wspieram każdego dnia. Mamy około 100 ha ziemi, w tym uprawy rzepaku, pszenicy oraz buraka cukrowego. Bardzo się cieszymy z rekordowego wyniku, tym bardziej że został osiągnięty na gruntach
klasy III i IV gleby – powiedział właściciel gospodarstwa Waldemar Rusek.

W ramach pomiarów indywidualnych rekordów gospodarstw Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów. Możliwości produkcyjne gospodarstw trudniących się uprawą buraka są coraz wyższe. Z pewnością należy się spodziewać, że wkrótce ten rekord zostanie pobity. Czekamy zatem na nowe wieści.