W ubiegłym sezonie, burak w większości regionów plantacyjnych miał utrudniony start, głównie z powodu posuchy jaka panowała w okresie jego siewu. Brak opadów przełożył się także na problemy w zakresie skutecznego odchwaszczania tej uprawy. Sezon wegetacyjny również nie wszędzie okazał się sprzyjający dla dobrego budowania biomasy korzeni. Na wielu plantacjach doskwierał znaczny niedobór deszczy. Część plantacji uchroniło się przed wyraźnym spadkiem plonowania, dzięki opadom o charakterze burzowym. Tu jednak pojawił się lokalnie problem ze skuteczną ochroną skierowaną przeciwko chwościkowi buraka. Dlatego plon jaki uzyskiwano w dużej mierze zależał od przebiegu warunków pogodowych i indywidualnych decyzji plantatorów. 

Kampania cukrownicza Pfeifer & Langen Polska została zakończona 4 stycznia w Glinojecku i 15 stycznia w Wielkopolsce. Ogółem przerobiono ponad 4 mln ton buraków - informuje spółka. 

Jakie plony uzyskano w Pfeifer & Langen Polska?

Plony buraków w wielu gospodarstwach przekraczały poziom 80 ton z hektara. Średnie plony buraków uzyskane w rejonie działania Cukrowni Glinojeck były oscylowały na poziomie 61,9 t/ha. Na terenie Wielkopolski obserwowaliśmy dużą zmienność w plonach buraków. Najwyższe średnie plony na poziomie 68 t/ha uzyskali plantatorzy w rejonie cukrowni Gostyń a najniższe w rejonie cukrowni Środa Wlkp. 55,5 t/ha - czytamy w komunikacie.