Na wczesne dostawy dostarczane są buraki od plantatorów, którzy dobrowolnie zdeklarowali się na zbiór ze względu na dobry stan plantacji – gleby cięższe, wczesne siewy, miejscowości z większą ilością opadów w okresie czerwca i lipca.
W cukrowni w Środzie Wielkopolskiej rozpoczęcie kampanii  planowane jest na 9 września.

Zdaniem wielu plantatorów, zniesienie kwotowania produkcji cukru, likwidacja ceny minimalnej oraz zniesienie części narzędzi rynkowych, a po drugiej stronie także rosnące koszty produkcji sprawiają łącznie, że uprawa tej rośliny staje się coraz mniej opłacalna. Sytuacja będzie w tym sezonie jeszcze się pogorszy, gdyż z powodu suszy w wielu regionach kraju plony buraka będą niższe niż w przeciętne lata.
Doradcy radzą, by dobrze przygotować się do zbioru. Kluczową rolę odgrywa dobry stan techniczny kombajnu oraz poprawna praca operatora.

Chwościk nadal groźny

Warto pamiętać, że warunki pogodowe ostatnich dni sprzyjają rozwojowi chwościka. Na przełomie sierpnia i września często pojawia się drugi atak choroby. Należy rozważyć zasadność wykonania kolejnego zabiegu fungicydowego.

Jeżeli buraki przeznaczone są na późny zbiór a od ostatniego zabiegu fungicydowego minęło 3-4 tygodnie, należy koniecznie dokonać oceny zdrowotności liści. Buraki cukrowe porażone chwościkiem to utrata plonu i polaryzacji. Bardzo istotne jest, aby do kolejnego zabiegu użyć preparatu, który zawiera inne substancje czynne niż ten użyty w pierwszym zabiegu. triazole i morfoliny. Nie zapomnijmy również o przestrzeganiu przy tym okresu karencji, który musi upłynąć do zbioru buraków