Kilka tygodni temu na łamach portalu informowaliśmy o masowym pojawieniu się pierwszych chrząszczy zimowych stonki. Następnie sygnalizowaliśmy o licznych złożach jaj złożonych przez chrząszcze. Nie powinien więc dziwić fakt, iż obecnie lokalnie na plantacjach ziemniaków obserwujemy dużą ilość larw tego szkodnika. Większość z nich wkrótce osiągnie stadium rozwojowe L2-L3.

Masowe żerowanie larw powoduje gołożery, które wpływają później na wielkość plonu bulw. Zwalczanie stonki najlepiej przeprowadzić przed masowym pojawieniem się larw w fazie L4, które są najbardziej żarłoczne. Zabieg ten wykonany w tym okresie ograniczy również liczbę chrząszczy letnich.

Sygnałem do przeprowadzenia zabiegu insektycydem jest stwierdzenie 15 larw na jednej roślinie. Często zabieg przeciwko stonce należy powtórzyć w momencie masowego, licznego pojawienia się chrząszczy letnich I pokolenia, które najczęściej przypada pod koniec lipca i na początku sierpnia.

Do zwalczania stonki ziemniaczanej zarejestrowanych jest obecnie 37 preparatów, większość z nich to pyretroidy. Ważne by do zwalczania tego szkodnika używać przemiennie substancje aktywne. W ten sposób ograniczamy ryzyko pojawienia się form odpornych.