Do podkiełkowywania przystępujemy na około 6-8 tygodni przed sadzeniem. Jeśli chcemy pierwsze młode ziemniaki zbierać w połowie czerwca musimy do podkiełkowania przystąpić już niedługo około 15 lutego. Do pobudzania wybieramy jak najwcześniejsze odmiany.

Najpierw należy przygotować materiał sadzeniakowy. Przechowywane sadzeniaki należy starannie posortować i odrzucić wszystkie bulwy silnie uszkodzone, nadgniłe lub porażone. Oberwać wyrośnięte w czasie zimy kiełki, pozostawiając tylko te poniżej 1 cm.

Wielkość sadzeniaków ma tu też duże znaczenie, z małych bulw wyrastają rośliny 2-3 pędowe, natomiast z bulw większych 5-7 pędowe, które do właściwego rozwoju potrzebują większej przestrzeni. Ma więc to istotne znaczenie w dostosowaniu gęstości sadzenia. Odpowiednio posortowane sadzeniaki należy nastawić do ich pobudzenia

Posortowane sadzeniaki należy umieścić w ażurowych drewnianych lub plastikowych skrzynkach. Ustawiamy je w pomieszczeniach gdzie sadzeniaki mają zapewnioną wentylację, równomierny dostęp do światła oraz temperaturę około 12-15 oC przy wilgotności 80-85 proc.

Ważne by natężenie światła nie było zbyt niskie, gdyż w takich warunkach powstają kiełki nadmiernie wydłużone, ani by temperatura nie była za wysoka gdyż na skutek wzmożonego oddychanie zmniejsza się wartość biologiczna bulw.

Najlepiej do podkiełkowywania nadają się ogrzewane szklarnie, tunele foliowe lub specjalnie przystosowane do tego pomieszczenia z dostępem do światła naturalnego lub sztucznego. Przy dostatecznym świetle bulwy produkują mocne i krótkie pędy o dobrze wykształconych zawiązkach korzeni.

Co tydzień należy przeprowadzać kontrole sadzeniaków i usuwać bulwy zgniłe i porażone, które mogą być źródłem infekcji dla pozostałych.
Niektórzy producenci podkiełkowują sadzeniaki przysypując je wilgotnym torfem. Zapewnia to utrzymanie optymalnej wilgotności. Przygotowanie sadzeniaków w torfie jest bardziej pracochłonne i materiałochłonne niż podkiełkowywanie w sposób tradycyjny, ale daje lepsze efekty.

Podkiełkowane sadzeniaki możemy wysadzać ręcznie lub specjalnymi sadzarkami do podkiełkowanych sadzeniaków. Sadzenie można wykonywać przy temperaturze gleby 5-6oC , a więc gleba nie musi być tak ogrzana jak przy normalnym sadzeniu (wówczas czekamy gdy osiągnie około 7-8oC).

W celu przyspieszenia uprawy wczesnych ziemniaków niezbędne jest okrycie ich płaskimi osłonami, które umożliwiają szybsze i głębsze ogrzewanie się gleby oraz zabezpieczają młode rośliny przed przymrozkami.

Posadzone w pole podkiełkowane sadzeniaki nakrywamy agrowłókniną lub folią perforowaną. Zaleca się zdjęcie osłon, gdy nastąpi pełnia wschodów. Zbyt długie przetrzymywanie osłon może spowodować zbyt obfite wydłużane się roślin i ich wyetiolowanie.

Ponieważ podkiełkowane ziemniaki są mnie odporne na przymrozki, sadząc je wcześniej należy dobierać cieplejsze miejsca, z glebą szybciej się nagrzewającą.