PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Podkiełkuj sadzeniaki, a zyskasz na plonie

Podkiełkuj sadzeniaki, a zyskasz na plonie

Autor:

Dodano:

Tagi:

W handlu funkcjonuje znane określenie - kto pierwszy, ten lepszy. Ma ono także zastosowanie w produkcji wczesnego ziemniaka.Wysokie i wciąż rosnące ceny ziemniaków na rynku spowodują wzrost popytu na sadzeniaki. Niestety, większość nabywców jak zwykle zdecyduje się na ich zakup na targu, a więc sięgnie po materiał niekwalifikowany. Statystycznie jedynie 10 proc. rolników decyduje się na zakup bulw z certyfikatem. Są to głównie gospodarstwa wyspecjalizowane w ich uprawie. Powodem tej masowej niechęci jest najczęściej wysoka cena za kwalifikowane sadzeniaki oraz chwiejny rynek ziemniaków, który nie zawsze rekompensuje poniesione na zakup sadzeniaków nakłady. Dopłaty z ARR za kwalifikaty w wysokości 500 zł do ha są niewystarczającą zachętą.

Miniony sezon sprzyjał produkcji sadzeniaków. Co prawda uzyskiwane przez rolników plony były często niższe od tych sprzed 2 lat, ale jednocześnie udział bulw małych w plonie był wysoki. Z punktu widzenia producenta sadzeniaków jest to zjawisko bardzo pożądane, bo oznacza wzrost wielkości frakcji na sprzedaż. Duża liczba sadzeniaków będzie też pochodzić z gospodarstw uprawiających ziemniaki konsumpcyjne. Jest to związane z przebiegiem pogody podczas ubiegłorocznej wegetacji. Intensywne deszcze rozmywały redliny, odkrywając bulwy, które, jak wiadomo, na świetle szybko zieleniały. Bulwy takie nie nadają się do wykorzystania konsumpcyjnego ani przemysłowego. Można je natomiast przeznaczyć na sadzeniaki w kolejnym sezonie.

Rentowność uprawy ziemniaka w dużym stopniu warunkowana jest terminem jego dostarczenia na rynek. Im wcześniej, tym cena wyższa. Chcąc przyspieszyć zbiór, a więc skrócić okres wegetacji ziemniaka, trzeba sadzeniaki przed posadzeniem pobudzić fizjologicznie.

Pobudzanie sadzeniaków powinno być stosowane w każdym gospodarstwie produkującym ziemniaki. W uprawie ziemniaków bardzo wczesnych, tzn. zbieranych po 60-75 dniach od sadzenia, trzeba je zastąpić podkiełkowywaniem. W przypadku odmian o dłuższym okresie wegetacji rola podkiełkowywania jest znacznie mniejsza.

Podkiełkowanie przyspiesza nie tylko przebieg reakcji biochemicznych w bulwach ziemniaka, ale powoduje również szybszy rozwój grubych i mocnych kiełków, gwarantuje szybkie i wyrównane wschody oraz przyspiesza przebieg poszczególnych faz rozwojowych od wschodów aż do zasychania naci. Ponadto rośliny wyrosłe z bulw podkiełkowanych rozwijają silniejszy system korzeniowy, a więc potrafią lepiej wykorzystać wodę i składniki pokarmowe. Co więcej, sadzeniaki podkiełkowane mają mniejsze wymagania temperaturowe. Takie bulwy mogą być sadzone w mniej ogrzaną glebę. Z drugiej strony rośliny wyrosłe z sadzeniaków podkiełkowanych charakteryzują się generalnie większą masą nadziemną niż rośliny pochodzące z sadzeniaków bez podkiełkowania. Prowadzą zatem efektywniej fotosyntezę, co przekłada się zazwyczaj na wielkość ostatecznego plonu. Ponadto przyspieszenie wschodów o 1-2 tygodnie, w zależności od stanu fizjologicznego sadzeniaków i pogody, pozwala w niektórych rejonach ograniczyć porażenie plantacji przez zarazę ziemniaka. Już po 60 dniach od posadzenia niektóre odmiany wczesne dają wysoki plon bulw, co wiąże się z uzyskaniem atrakcyjnej ceny.

Decyzję o podkiełkowaniu najlepiej podjąć już jesienią, aby zdążyć ze wszystkimi przygotowaniami. Mimo wcześniej podanych ograniczeń, bardzo pożądany byłby zakup sadzeniaków kwalifikowanych. Zyskujemy wówczas pewność wysokiej zdrowotności materiału wyjściowego, braku jego zawirusowania lub, co gorsza, zakażenia zarazą pierścieniową ziemniaka. Jeżeli sadzeniaki mają pochodzić z własnego gospodarstwa, to pierwszą czynnością po wyjęciu bulw z kopca czy piwnic jest ich przesortowanie. Na materiał sadzeniakowy nie nadają się bulwy nadgniłe lub porażone chorobami. Trzeba też oberwać wyrośnięte w czasie zimy kiełki, pozostawiając tylko te poniżej 1 cm. Równocześnie bulwy należy podzielić na frakcje według wielkości. Ma to w okresie wegetacji bardzo duże znaczenie. Nie można sadzić obok siebie bulw różnej wielkości. Z małych wyrastają rośliny 2-3-pędowe, natomiast z większych 5-7-pędowe, które do właściwego rozwoju potrzebują większej przestrzeni. Różna jest zatem gęstość sadzenia tych bulw, tak aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń życiową. Tak przygotowane przyszłe sadzeniaki należy nastawić do pobudzenia.

SPOSOBY PODKIEŁKOWYWANIA SADZENIAKÓW

Do podkiełkowywania przystępujemy na 6-8 tygodni przed sadzeniem. Czyli jeśli chcemy uzyskać pierwsze młode ziemniaki po 60 dniach od sadzenia, a więc około 15 czerwca, musimy do podkiełkowania przystąpić 15-28 lutego.

Podkiełkowanie prowadzimy, umieszczając posortowane sadzeniaki w ażurowych drewnianych lub plastikowych skrzynkach. Ustawiamy je w pomieszczeniach, gdzie mają zapewnioną wentylację, równomierny dostęp do światła oraz temperaturę 12-15oC przy wilgotności 80-85 proc. Ważne, by natężenie światła nie było zbyt niskie, gdyż w takich warunkach powstają kiełki nadmiernie wydłużone, ani by temperatura nie była za wysoka, gdyż wówczas zmniejsza się wartość biologiczna bulw. Najlepiej do podkiełkowywania nadają się ogrzewane szklarnie, tunele foliowe lub specjalnie przystosowane do tego pomieszczenia z dostępem do światła naturalnego lub sztucznego. Przy dostatecznym świetle bulwy produkują mocne i krótkie pędy o dobrze wykształconych zawiązkach korzeni.

Co tydzień należy przeprowadzać kontrole sadzeniaków i usuwać bulwy zgniłe i porażone, które mogą być źródłem infekcji dla pozostałych. Niektórzy producenci podkiełkowują sadzeniaki, przysypując je wilgotnym torfem. Zapewnia to utrzymanie optymalnej wilgotności. Przygotowanie sadzeniaków w torfie jest bardziej pracochłonne i materiałochłonne niż podkiełkowywanie w sposób tradycyjny, ale daje lepsze efekty.

Podkiełkowane sadzeniaki możemy wysadzać ręcznie lub specjalnymi sadzarkami do podkiełkowanych sadzeniaków. Sadzenie można wykonywać przy temperaturze gleby 5-6oC, a więc gleba nie musi być tak ogrzana jak przy normalnym sadzeniu (wówczas czekamy, gdy osiągnie 7-8oC). W celu przyspieszenia uprawy wczesnych ziemniaków niezbędne jest okrycie ich płaskimi osłonami, które umożliwiają szybsze i głębsze ogrzewanie się gleby oraz zabezpieczają młode rośliny przed przymrozkami. Redliny nakrywamy agrowłókniną lub folią perforowaną. Zaleca się zdjęcie osłon, gdy nastąpi pełnia wschodów. Ponieważ podkiełkowane ziemniaki są mniej odporne na przymrozki, sadząc je wcześniej, należy dobierać cieplejsze miejsca, z glebą szybciej się nagrzewającą, osłonięte od wiatrów.

PRZYKŁAD Z PRAKTYKI

Zapytaliśmy Romualda Frankowskiego, producenta ziemniaków wczesnych z powiatu łęczyckiego, o jego doświadczenia z przyspieszaniem ich wegetacji poprzez podkiełkowywanie. Pan Romuald gospodaruje na 60 ha, z których 10 ha zajmuje ziemniak, w tym zazwyczaj ok. 4 ha na wczesny zbiór. Zapytany o priorytety w produkcji wczesnych ziemniaków, odpowiedział: - Najważniejsze to jakość sadzeniaków. Tylko zdrowy i odpowiednio przygotowany sadzeniak gwarantuje powodzenie w produkcji. Dlatego albo co 2 lata wymieniam sadzeniaki na całość powierzchni, albo co roku, ale tylko na część planowanego areału. Podejmując decyzje co do odmiany, kieruję się intuicją oraz ceną oferowanych sadzeniaków. W tym roku nie planuję wielkich zakupów. W zeszłym sezonie uzyskałem dużą ilość bulw mniejszych, idealnych do sadzenia, które planuję wykorzystać w tym roku. Ich jakość nie powinna być zła, bo posiadam przechowalnię gwarantującą odpowiednie warunki do przetrzymania bulw do wiosny.

Do podkiełkowywania pan Romuald przystępuje już w drugiej połowie stycznia. W tym okresie bardzo starannie sortuje bulwy, a ok. 10 lutego umieszcza je w specjalnie zakupionych do tego celu ażurowych skrzynkach, w których układa je w 2 warstwach. Skrzynki ustawia w specjalnie dostosowanych do tego celu pomieszczeniach do wysokości około 1,5 m. Tak przygotowane sadzeniaki podkiełkowuje około 40 dni w temperaturze 15-20oC. Pilnuje wysokiej wilgotności i gdy ta spadnie, podnosi ją przez opryskiwanie pomieszczenia. Ponieważ istotne jest, aby bulwy miały wyrównany dostęp do światła, przestawia skrzynki z góry na dół i odwrotnie, 2-3 razy w czasie podkiełkowywania. Przy tej czynności przegląda sadzeniaki i usuwa chore bulwy. Gdy kiełki wyrosną już dostatecznie, ale aura na zewnątrz nie sprzyja sadzeniu ziemniaka, skrzynki przenoszone są do chłodniejszego pomieszczenia. Spowolnienia to dalszy wzrost kiełków. W opinii naszego rozmówcy, proces schładzania sadzeniaków sprzyja późniejszej ich aklimatyzacji w warunkach polowych. Nie przeżywają tak silnie stresu termicznego i szybciej zaczynają rosnąć.

Gdy gleba osiągnie 7-8oC, przystępuje do sadzenia sadzeniakami, które wcześniej sam zaprawia. Nie przykrywa ich agrowłókniną. Wychodzi z założenia, że to za duży koszt, w dodatku zaś zwierzyna łowna w terenie, na którym gospodaruje, bardzo ją niszczy. Pan Romulad twierdzi, że oprócz jakości użytych sadzeniaków, ogromny wpływ na efekt końcowy mają oczywiście czynniki atmosferyczne, a przede wszystkim przebieg temperatur i rozkład opadów. Niekorzystne są wiosenne przymrozki i gwałtowne wahania temperatur. Niesprzyjający jest również zarówno nadmiar, jak i niedobór wody, który w znacznym stopniu ogranicza uzyskanie satysfakcjonującego plonu.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.