W zależności od regionu oraz technologii uprawy stan plantacji buraczanych bywa różny. Wiele plantacji nie jest wzorcowych. Braki w obsadzie z powodu suszy oraz lokalnie także z powodu przymrozków bądź efektów działalności erozji wietrznej są już nie do nadrobienia. Po opadach część nasion dopiero się uaktywniła i obserwowane ponownie wschody nowych roślin. Grasują także szkodniki. W między czasie realizowana jest ochrona herbicydowa, która przy takim splocie warunków jest często dość poważnym stresem dla młodych roślin buraka.

W celu poprawy wigoru plantacji warto już pomyśleć o padaniu drugiej uzupełniającej dawki azotu w burak. Dotyczy to głównie plantacji gdzie praktykuje się podział ogólnej dawki azotu na dawkę przedsiewną oraz pogłówną.

Obecnie rośliny na plantacji, które założone zostały na początku kwietnia przekroczyły fazę 4 liści,  część roślin z powodu suszy musi nadrobić zaległości. Po ociepleniu, dzięki wilgoci będą się intensywnie rozwijać.

Burak nawozimy pogłównie od fazy 4.-8. liścia
Burak nawozimy pogłównie od fazy 4.-8. liścia

Kiedy nawozić burak pogłównie?

Uzupełniającą dawkę azotu na plantacji buraka cukrowego należy rozsiać nie później niż rośliny osiągną fazę 8. liścia. Nawożenia azotowego nie można bowiem stosować za późno, bo stymuluje ono wzrost liści kosztem korzeni. Nawożenie po tej fazie może powodować wzrost w roślinie tzw. substancji melasotwórczych, co obniży poziom cukru, a przede wszystkim jego jakość technologiczną w korzeniach. Nie zaleca się podawać dawki większej niż 50 kg N/ha.

Do zasilenia upraw można wykorzystać praktycznie każdy nawóz w dowolnej formie (zwracać należy tylko na warunki aplikacji): może być to saletra amonowa, saletrzak, mocznik czy RSM (aplikacja za pomocą węży rozlewowych).