Na plantacjach buraka cukrowego obserwuje się duże nasilenie pchełki, o czym piszemy TUTAJ. Ale to nie jedyny problem tej uprawy, obok szarka TUTAJ i konieczności przesiewu TUTAJ części plantacji. Okazuje się, że kłopot stanowią też mszyce.

- Często są one na pierwszy rzut oka niewidoczne, gdyż bytują na spodniej stronie liści. Objawem żerowania są skręcone, pomarszczone i zdeformowane liście. Żerujące mszyce wysysają soki w wyniku czego rośliny słabiej rosną. Jest to szczególnie niebezpieczne na młodych plantacjach, gdyż duża presja ze strony szkodników hamuje prawidłowy rozwój małych jeszcze roślin – informują doradcy techniczni Krajowej Spółki Cukrowej.

Przy okazji zabiegu na pchełki zwalczać można pierwsze nalatujące mszyce.

Co ciekawe, jak wynika z informacji przesłanych nam od rolników, plantacje, których materiał siewny zaprawiony był w ramach wprowadzonej tymczasowej derogacji zaprawami z grupy neonikotynoidów – więcej na ten temat TUTAJ – lepiej radzą sobie z problemami ze szkodnikami, w tym z mszycami.

Przypominamy, że mszyce są wektorami wirusów wywołujących choroby buraka, tj. wirusa nekrotycznej żółtaczki buraka i wirusa łagodnej żółtaczki buraka. W taki sposób porażone rośliny wolniej się rozwijają, co przyczynia się do obniżki plonu.

Progiem ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika jest 15 proc. zasiedlonych roślin na danej plantacji. Ale przyjmuje się, że wystąpienie pierwszych kolonii szkodnika jest sygnałem do zabiegu.

Do zwalczania mszyc w buraku używa się insektycydów opartych o takie substancje czynne jak:
- dimetoat - związek z grupy fosforoorganicznych np. Danadim 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc (BBCH 18-39) w dawce 0,6 l/ha, Diego 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc (BBCH 18-39) - 0,6 l/ha, Hunter S 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc w dawce 0,6 l/ha, Insektor 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc (BBCH 18-39) w dawce 0,6 l/ha, Markiz 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc w dawce 0,6 l/ha, Rodan S 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc w dawce 0,6 l/ha, Rogor 400 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc w dawce 0,6 l/ha,

- deltametryna – związek z grupy pyretroidów np. Decis Mega 50 EW - stosować z chwilą zasiedlenia roślin przez uskrzydlone mszyce, przed pojawieniem się kolonii w dawce 0,1 - 0,2 l/ha, Delta 50 EW - stosować z chwilą zasiedlenia roślin przez uskrzydlone mszyce, przed pojawieniem się kolonii w dawce 0,1 - 0,2 l/ha,

- chloropiryfos (substancja z grupy fosforoorganicznych) + beta-cyflutryna (substancja z grupy pyretroidów) np. Pyrinex Supreme 262 ZW – zabieg wykonać tuż po pojawieniu się szkodnika lub objawów uszkodzeń w dawce 1 l/ha.