Przędziorki to znane szkodniki wielu upraw, w buraku cukrowym występowały sporadycznie i nie wyrządzały szkód o znaczeniu gospodarczym. Od kilku jednak lat, zwłaszcza na Kujawach oraz Wielkopolsce obserwuje się liczne populacje tych szkodników, które osłabiają rozwój a w konsekwencji i plonowanie wielu plantacji buraczanych.

Pierwsze osobniki pojawiają się na liściach buraka najczęściej na początku czerwca i praktycznie zawsze na skraju pola. Sucha, ciepła i wietrzna pogoda sprzyja szybkiemu rozwojowi szkodników.

Jak zidentyfikować szkodnika? Monitoring należy rozpocząć na brzegu pola. Na spodnich powierzchniach liści można zauważyć najpierw blado pomarańczowe, a później czerwonawe, ledwo dostrzegalne gołym okiem osobniki (do 0,5 mm). Z czasem (najczęściej w lipcu/sierpniu) zauważyć można także drobne oprzędy, na których łatwo gromadzi się kurz i pył. Na górnej stronie blaszki liściowej, w wyniku intensywnego żerowania przędziorków pojawiają się przejaśnienia i jasne plamki tworzące tzw. mozaikę.

Największą liczebność przędziorki osiągają w sierpniu. Póki co, w buraku cukrowym nie ma żadnych zarejestrowanych preparatów przeciwko tym szkodnikom. Populację ograniczą insektycydy stosowane przy okazji zwalczania mszyc czy śmietki ćwiklanki. Zdecydowanie lepiej na przędziorki zadziałałyby akarycydy czyli specjalistyczne środki przędziorkobójcze, które  licznie zarejestrowane są głównie w uprawach sadowniczych. Niestety żaden z nich nie został dopuszczony do stosowania w burakach.