W lokalizacjach Strzyżów i Wądroże Wielkie, zakończony został zbiór ostatnich poletek doświadczeń ścisłych. Wykopane zostały buraki z III terminu zbioru doświadczeń odmianowych. Jak informuje koncern ostatnie próby analizowane są w laboratorium, a w sumie w sezonie agrotechnicznym 2014, przebadanych zostanie około 2000 prób doświadczalnych.

- Zebrane dotychczas poletka charakteryzują się rekordowo wysokimi plonami, dobrą jakością oraz niskim błędem statystycznym - informuje firma.

Podano pierwsze wyniki dotyczące doświadczeń odmianowych, standardowych, gdzie przebadano 28 odmian buraków cukrowych.

- Wszystkie badania wykonywane są w oparciu o rozbudowany system prowadzenia doświadczeń ścisłych. Polega on na testowaniu odmian, zapraw lub innych środków na niewielkich poletkach o powierzchni około 9 m2 w kilku powtórzeniach (3 do 5) - podaje Südzucker.

Odmiany testowane są na poletkach trzyrzędowych o długości 6,5 m w czterech powtórzeniach. W prowadzonych doświadczeniach badana jest m.in. polowa zdolność wschodów po 21 i 28 dniach od siewu. Jak wypadły odmiany?

Polowa zdolność wschodów po 21 dniach dała średnią 70 proc. Najlepiej wypadły w badaniu odmiany: Gellert - ok. 79 proc., Basilius - ok. 78 proc. i Milton - ok. 77 proc. W wypadku, kiedy zdolność była badana po 28 dniach od siewu (średnia 85,1 proc.) wówczas kolejność tych najlepszych odmian była następująca: Mesange - ok. 87,9 proc., Gardena - ok. 87,8 proc. i Panorama - ok. 87,7 proc.