- W dniu 22 lutego br. Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Proteus 110 OD z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka kmośnika. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 r. wydał zezwolenie na stosowanie ww. środka w okresie od 15 marca 2018 r. do dnia 12 lipca 2018 r. – podało KZPBC.

Warto wiedzieć, że szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. W 2017 r. intensywne żerowanie szkodnika zostało zarejestrowane na powierzchni ponad 5 500 hektarów w Polsce Południowo-Wschodniej (województwa lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie).

- Lustracje pól potwierdziły, że w mniejszym stopniu szkodnik pojawił się również na plantacjach w pozostałej części kraju. Widoczna jest migracja szkodnika w kierunku zachodnim. Chrząszcze wyjadają tkankę liści, na skutek czego powstają zatoki a także podgryzają hypokotyl. Intensywny żer na siewkach buraka prowadzi do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamarcie rośliny. Rośliny, które zostały uszkodzone w mniejszym stopniu są osłabione, wolniej rosną oraz nadmiernie transpirują. Uszkodzenia są miejscem wnikania organizmów patogenicznych – poinformował Związek.

W ubiegłym roku masowy atak szarka sprawił, że plantacje buraka w wielu przypadkach były doszczętnie niszczone w bardzo krótkim czasie. Na części plantacji trzeba było ponownie zasiać buraki, ponieważ uszkodzenia były zbyt duże, a niska obsada nie rokowała nadziei na satysfakcjonujące plony.

Proteus 110 OD (substancje czynne: tiachlopryd, deltametryna) na szarka należy aplikować od fazy 2 liści buraka (BBCH 12) na plantacjach o wysokim stopniu zagrożenia szkodnika. Pełną ochronę należy zakończyć do fazy BBCH 35 (kiedy powierzchnia liści buraka pokrywa 50 proc. powierzchni gleby).
Warto wiedzieć, że pełną skuteczność działania uzyskuje się wykonując zabieg w późnych godzinach wieczornych lub nocnych, w chwili żerowania szkodnika na plantacji buraka cukrowego. Zalecana dawka środka to 0,5-0,75 l/ha.