Na portalu farmer.pl informowaliśmy już o rozpoczęciu kampanii cukrowniczej w firmach produkujących cukier w Polsce. O tym w artykułach poniżej.

Teraz okazuje się, że również i Südzucker Polska dołączyła do tego grona. Kampania tam ruszyła 26 września 2022 r.

- Tegoroczną kampanię rozpoczęły 26 września Cukrownia Cerekiew i Cukrownia Strzelin, w dniu 4 października dołączy do nich Cukrownia Świdnica. W Ropczycach początek skupu i przerób buraków ma nastąpić 10 października. Po wyglądzie wykopanych buraków można wywnioskować, że uzyskane plony będą ponad przeciętną – podano w komunikacie.

Przypominamy, że Komisja Porozumiewawcza na wniosek strony plantatorskiej ustaliła podwyższenie gwarantowanej średniej ceny za buraki kontraktowane w kampanii 2022/2023. Podwyższenie gwarantowanej średniej ceny za buraki wynosi nie mniej niż 50 euro/t (przy 18 proc. polaryzacji) dla wszystkich plantatorów, którzy współpracują z Südzucker Polska S.A. Jak podano, w zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku cukru, Südzucker i strona plantatorska w dalszym ciągu będą prowadzić rozmowy dotyczące kampanii 2022/2023 i następnych.

Plantatorzy związani z koncernem podpisali aneks do umowy, dzięki któremu mają zagwarantowane za tonę buraków z tego sezonu: 43,75 euro za 16 proc. zawartość cukru i 50 euro za 18 proc. polaryzację. W umowie kontraktacyjnej jest zapis, który gwarantuje rolnikom wzrost ceny za buraki w związku z podwyższeniem się cen cukru.