Burak jeszcze walczy o plon, ale powoli należy zastanawiać się nad kolejnym sezonem. Wybór i przygotowanie stanowiska dla tej wymagającej uprawy to ważne elementy agrotechniki. Badania glebowe, uregulowanie pH czy zasobności gleby przede wszystkim w potas, siew międzyplonów przeznaczonych na mulcz czy zagospodarowanie nawozów naturalnych (obornika) to ważne działania, które realizujemy jesienią.

Ważną kwestią jest także wybór odmian buraka do siewu. Szczególnie decyzje powinniśmy podejmować wcześnie jeśli chcemy mieć pełny wybór. Z biegiem czasu zdarza się, że najbardziej popularnych odmian może nie być w ofercie cukrowni. 

Südzucker Polska S.A. opracowała listę odmian polecanych dla plantatorów tego koncernu. Decyzje podjęła Komisja Porozumiewawcza przy Südzucker Polska S.A. Dokonała jej na po analizie wyników badań, ocenie obecnego stanu plantacji i dyskusji. 

Na liście znalazło się 28 odmian w tym 10 nowych z wysokim potencjałem plonu i jakości. W zestawie mamy aż 5 odmian przygotowanych do technologii Conviso, 12 z tolerancją na nematody i 13 z tolerancją na chwościka - informuje Südzucker Polska S.A.

Jak informuje dalej koncern z uwagi na dużą dynamikę na rynku nasion i zapraw uzgodnienia cen i warunków zakupu nasion zostały przełożone na termin późniejszy.

Lista odmian nasion buraka cukrowego rekomendowanych na 2023 rok dla Plantatorów Südzucker Polska przedstawia się następująco:

KHBC

Mazovia (C)

Tradycja (C)

Janulka (N)

 
KWS

Smart Gladiata (C)

Smart Latoria KWS (CN)

Adelka KWS (CC)

Eliska KWS (CN)

Viola KWS (CC) 

DLF Beet Seed

Milton

Mariza  

SESVANDERHAVE

Marsupial Smart (CN)

Kipunji Smart

Traper (N)

Wojownik (N)

STRUBE

Hubertus (N)

August (N)

Hubble

Pulitzer (CN)

 
Hilleshög

Vanilla (C)

Fronta (CN)

WHBC

Zagłoba

Batory 

Betaseed

BTS 1125 (N)

BTS 1985

BTS Smart 9635 (C)

Florimond Desprez

Candimax

FD Raid (C)

FD Junon (CN)

 
*N – tolerancja na Nematody

*C – tolerancja na chwoscika