Siew buraka cukrowego to jeden z najważniejszych elementów agrotechniki. Na jego etapie rolnicy często popełniają wiele błędów. Siew jednak decyduje o obsadzie, a obsada silnie skorelowana jest z plonem. Prawidłowo przeprowadzony siew i wyrównane wschody mają niebagatelne w tym znaczenie. Dlatego co roku rolnicy mają dylemat, kiedy najlepiej przystąpić do siewu buraka cukrowego zwłaszcza, że pogoda wczesną wiosną bywa niestabilna i mało przewidywalna. Zazwyczaj dopiero z perspektywy czasu można ocenić, który termin siewu był optymalny dla uprawy buraka w danym sezonie. 

- Aby wydłużyć okres wegetacji termin siewu powinien być możliwie jak najwcześniejszy. Oczywiście nie należy zapominać o warunkach pogodowych i stanie gleby, która nie może być zbyt wilgotna. Wybór właściwego terminu siewu jest równie ważny jak jego jakość. Badania jakie przeprowadził Instytut Buraka Cukrowego w Getyndze pokazują, że opóźnienie siewu o jeden dzień w stosunku do optymalnego to strata nawet 1% plonu. Nasze coroczne badania również potwierdzają, że jest możliwe wystąpienie takiej straty plonu - ocenia Südzucker Polska S.A.

Termin optymalny - czyli jaki?

Przygotowując się do nowego sezonu warto przemyśleć dobrze argumenty przemawiające za wyborem terminu siewu. Decyzja zawsze powinna być podparta dobrą analizą prognozy pogody pod kątem temperatury, spodziewanych w kolejnych dniach ulewnych deszczy czy większych przymrozków. Wyznacznikiem jest także temperatura gleby, która z powodu chłodnego marca raczej powoli się ogrzewa. Powinna ona wynosić co najmniej 5 stopni C. Ma to wpływ na kiełkowanie nasion. Fenologicznym terminem siewu buraka cukrowego jest kwitnienie czeremchy, forsycji lub początek wytwarzania liści u agrestu i porzeczek. 

- Przypominamy i apelujemy: przystępując do siewu buraków pamiętajmy o głębokości uprawy przedsiewnej, sprawnym siewniku, uwrociach, ścieżkach technologicznych, głębokości i gęstości siewu. Po siewie popełnionych błędów nie naprawimy - przypominają eksperci Südzucker Polska S.A.