Jak informują organizatorzy celem tej akcji jest przede wszystkim pokazanie naszego przywiązania do dobrej żywności, a jednocześnie zwrócenie uwagi na stale rosnące niebezpieczeństwo, jakie stanowią dla łańcucha pokarmowego organizmy modyfikowane genetycznie.

- Chcemy pokazać że nie ma miejsca w Polsce i w Europie na uprawy GMO takie jak: ziemniak AMFLORA czy genetycznie zmodyfikowana kukurydza MON810. Już 8 krajów należących do Unii Europejskiej wprowadziło zakazy na uprawy GMO a Rząd RP ciągle udaje, że nie może tego zrobić bo podobno zabraniają tego przepisy unijne – mówi Jadwiga Łopata z Międzynarodowej koalicji Polska Wolna od GMO.

- Dopuszczony do uprawy w Unii Europejskiej genetycznie zmodyfikowany ziemniak Amfora zawiera gen wywołujący oporność na niektóre antybiotyki. Oznacza to wystawienie na niebezpieczeństwo zdrowia ludzi i zwierząt. Ziemniak ten jest przeznaczony do celów przemysłowych, jednak nie da się kontrolować jego uprawy i zastosowania skoro wyglądem nie różni się od innych ziemniaków – dodaje Edyta Jaroszewska-Nowak z Koalicji Polska Wolna od GMO

Źródło: farmer.pl