Po rzepaku odpornym na herbicydy, wolnym od uciążliwych rzepako-i rzepikochwastów przyszła pora na rośliny okopowe. W przyszłym roku na polski rynek trafi materiał siewny odmian buraka cukrowego wyhodowanych w technologii Conviso Smart. Wyróżniającą ją cechą jest wprowadzenie do konwencjonalnych odmian cechy odporności na herbicydy o bardzo szerokim spektrum działania, w tym także na burakochwasty. Ta innowacyjna technologia jest owocem współpracy firm Bayer i KWS. Pierwsza opracowała herbicyd Conviso One, druga odmiany Smart KWS odporne na inhibitory syntazy acetylomleczanowej (ALS). Jednym słowem system składa się z dwóch nierozdzielnych elementów: odmiany i herbicydu. Na temat kontroli chwastów w technologii Conviso Smart rozmawiamy z dr. Wacławem Wiśniewskim z firmy KWS Polska.

dr Wacław Wiśniewski, główny specjalista ds. uprawy buraka cukrowego KWS Polska Sp. z o.o.
dr Wacław Wiśniewski, główny specjalista ds. uprawy buraka cukrowego KWS Polska Sp. z o.o.

"Farmer": Conviso One to absolutnie nowy preparat. Jakie są szczegóły jego użycia? Na co rolnik powinien zwrócić uwagę?

Dr Wacław Wiśniewski: Conviso One to powschodowy herbicyd należący do grupy inhibitorów ALS. Zawiera dwie substancje czynne: 50 g/l foramsulfuronu z grupy sulfonylomoczników i 30 g/l i tienkarbazonu metylu należącego do izoksazoli. Oznacza to, że preparat działa zarówno odglebowo, jak i nalistnie.

Można go zastosować w każdej fazie rozwoju buraka cukrowego odmian Smart KWS, ponieważ są one całkowicie odporne na ten herbicyd. Ograniczenie wynika tylko z tego, że zbyt wyrośnięte buraki zasłaniają glebę i obniżają skuteczność pokrycia jej preparatem.

O dokładnym terminie jego zastosowania decyduje tempo rozwoju komosy białej, która jest rośliną wskaźnikową. Pierwszy zabieg w dawce 0,5 l/ha stosujemy, gdy największa komosa nie przekracza fazy 2 liści właściwych. Drugi - także w dawce 0,5 l/ha, po 10- 14 dniach w zależności od przebiegu pogody, wilgotności gleby i fazy następnej fali wschodzących chwastów.

W przypadku przekroczenia optymalnego momentu zwalczania komosy, tzn. gdy chwast wykształci już 4 liście właściwe, można wykonać jednorazowy zabieg w dawce całkowitej 1 l/ha. Zdecydowanie zalecamy jednak pierwsze rozwiązanie.

Co wyróżnia Conviso Smart na tle innych, tradycyjnych metod ochrony buraka cukrowego?

Zaletą jest szerokie okno aplikacji herbicydu. Chwasty mogą być zwalczane w fazie 2 liści właściwych, co wydłuża czas dostępu na pole i wykonanie zabiegu. Poza tym za pomocą tylko dwóch aplikacji herbicydu można zwalczyć szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i jednoliściennych, w tym również gatunki uporczywe. Mogę tu wskazać: komosę białą, szarłat szorstki, rdesty, marunę bezwonną, ostrożeń, chwastnicę jednostronną. System zwalcza również samosiewy zbóż, rzepaku, słonecznika, ziemniaków i burakochwasty odmian standardowych rozsianych w poprzednich latach.

Technologia wprowadza do gleby w sumie 80 g substancji czynnej na 1 ha, czyli znacznie mniej niż przy wykorzystywaniu metod tradycyjnej ochrony chemicznej, kiedy aplikujemy nawet blisko 3000 g substancji na ha.

Po zastosowaniu preparatów herbicydowych przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zdarzają się reakcje fitotoksyczne na roślinach. Czy odmiany Smart KWS są bardziej narażone na tego typu zjawiska? Co w przypadku ewentualnego przedawkowania preparatu?

Odmiany buraka cukrowego Smart KWS są całkowicie odporne na nawet wielokrotnie wyższe dawki herbicydu, co pozwala uniknąć spowolnienia wzrostu roślin po wykonanym oprysku. Odmiany Smart KWS mogą być również chronione z wykorzystaniem tradycyjnych preparatów herbicydowych do buraka cukrowego. Natomiast nie można postąpić odwrotnie, tj. zwalczać chwastów preparatem Conviso One na plantacjach obsianych odmianami innymi niż Smart KWS. Tylko one są odporne na preparat Conviso One. Aplikacja tego herbicydu na inne odmiany buraka cukrowego doprowadzi do ich całkowitego zniszczenia.

Gdzie w Polsce nowa technologia powinna sprawdzić się najlepiej?

Polecam ją wszędzie tam, gdzie występuje zachwaszczenie gatunkami uporczywymi, burakochwastami, samosiewami roślin uprawnych. Technologia sprawdzi się u dużych producentów, dla których ważna jest oszczędność czasu, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy piętrzą się terminy zabiegów ochrony we wszystkich uprawach. Ponadto w dobie sukcesywnego wycofywania substancji czynnych stosowanych w herbicydach system może się okazać istotnym elementem skutecznej ochrony buraków przed zachwaszczeniem.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w wydaniu październikowym miesięcznika "Farmer"