Krajowy rynek ziemniaka to obecnie około 7 milionów ton surowca, w tym dużą część stanowią ziemniaki jadalne. Polska jest obecnie drugim największym po Niemczech producentem ziemniaka w Unii Europejskiej, z ponad 16-procentowym udziałem w rynku. Przeciętny Polak zjada rocznie ponad 90 kg ziemniaków w różnej postaci, podczas gdy globalna średnia wynosi nieco ponad 30 kg na osobę. Daleko nam jednak do choćby Ukrainy, gdzie przecięty mieszkaniec zjada co roku około 150 kg ziemniaków.

Ile kosztuje ziemniak w Broniszach?

W obecnej sytuacji chyba nikogo nie dziwią już wzrosty cen, które widoczne są również na rynku ziemniaka. Obecnie w Broniszach za kilogram krajowych ziemniaków trzeba zapłacić przynajmniej 80 gr, a jeśli klient jest zainteresowany ziemniakami wyczyszczonymi i przesortowanymi, z niewielką ilością odpadu, musi wyłożyć przynajmniej 1zł/kg. Rok temu ziemniaki krajowe kosztowały 40-50 gr/kg, a importowane można było kupić za 2-2,5 zł/kg. Dostępne są również ziemniaki importowane z Cypru i Egiptu, kosztujące 3-3,5 zł/kg. - Nie ma jeszcze ziemniaków belgijskich, prawdopodobnie są jeszcze za drogie- dodaje Maciej Kmera.

Słaba jakość ziemniaka po sezonie 2021

Obecny sezon nie jest najlepszy na przechowywanie ziemniaków w kopcach czy ziemiankach ze względu na brak zimy w znacznej części kraju. Ziemniaki słabo się przechowują, występują duże problemy z jakością i znaczny udział odpadu przy czyszczeniu i pakowaniu. Jak mówi Maciej Kmera, problemy z jakością dotyczą zwłaszcza mniejszych dostawców, którzy nie posiadają profesjonalnych przechowali.

Szukasz artykułów potrzebnych w uprawie ziemniaka? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

- Właściciele sklepów i klienci indywidualni wybierają coraz częściej ziemniaki umyte i zapakowane - mówi Maciej Kmera i dodaje - mniejsi dostawcy wciąż często nie inwestują w sadzeniaki, profesjonalny zbiór, przechowalnie i przygotowanie do sprzedaży, ale w najbliższym czasie rynek to na nich wymusi. Klienci uzasadniają wybór ziemniaków konfekcjonowanych tym, że otrzymują produkt czysty, bez osypującej się ziemi i odpadu, który w przypadku najtańszych ofert sięga nawet ponad 30%.

Covid-19 i wojna w Ukrainie wpływ na spożycie ziemniaka

W ostatnich latach areał uprawy ziemniaka drastycznie spadał. Nie tylko zmniejszyło się zużycie na cele paszowe i gorzelniane, ale też systematycznie malało spożycie ziemniaków jadalnych. Wielu z nas z pewnością pamięta problemy ze zbyciem ziemniaków przeznaczonych dla gastronomii po wprowadzeniu lockdownu w związku z pandemią COVID-19. Historia pokazuje jednak, że w niepewnej sytuacji wojny u naszych sąsiadów prawdopodobnie wystąpi większe zainteresowanie robieniem zapasów ziemniaków przez odbiorców indywidualnych. Znając oczekiwania klientów można upatrywać powodzenia uprawy ziemniaków jadalnych wysokiej jakości.