Burakochwasty są mieszańcami powstałymi ze skrzyżowania buraka cukrowego z dzikimi, jednorocznymi gatunkami buraka. Mają cienki korzeń główny, z którego wyrasta duża liczba korzeni bocznych. Z kolei część nadziemna to mocno rozgałęzione pędy kwiatowe, które wyrastają bezpośrednio z głowy korzenia.

Natomiast pośpiechy tworzą pojedynczy pęd nasienny. „Tworzone są” w fazie wschodów, podczas spadków temperatury i przejścia przez młode rośliny buraka procesu jarowizacji.

Zarówno burakochwasty, jak i pośpiechy stanowią bowiem konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe. Warto dodać, że tylko jeden pęd nasienny produkuje kilka tysięcy nasion. Mogą one przetrwać i kiełkować przez kolejnych kilkanaście lat.

- Burakochwasty i pośpiechy wkrótce zakwitną, dlatego ważne jest, aby ich pędy nasienne zlikwidować jeszcze przed kwitnieniem (do końca lipca). Najbardziej skuteczną metodą likwidacji pędów nasiennych jest ich ręczne wyrywanie i usuwanie z plantacji. Łamanie łodyg może nie przynieść oczekiwanego skutku, gdyż taka roślina odbudowuje pęd nasienny – radzą eksperci Südzucker Polska

Jak tylko zauważy się je na plantacji należy je szybko usunąć. Aby nie stały się problemem w przyszłości.