Z okrywania pryzmy powinni się zrezygnować do czasu, gdy temperatura powietrza będzie przekraczać +7°C. W przypadku pogorszenia na dłużej warunków pogodowych należy rozważyć okrycie pryzmy agrowłokniną.

Za okrywanie pryzmy należy się premia. Przykładowo plantatorzy odstawiający surowiec do koncernu Pfeifer & Langen mogą w kampanii 2017/2018 liczyć na dopłatę 3 zł/t. Spełnione muszą być jednak następujące warunki:

• okrycie będzie wykonane włókniną o gramaturze minimum 110 g/1m2
• okrycie nastąpi najpóźniej do 20 listopada,
• plantatorzy, którzy ze względu na warunki pogodowe nie zdążą wykonać zbioru buraków do 20 listopada powinni okryć pryzmę 2 dni po zbiorze jednak nie później niż 14 dni przed planowanym odbiorem buraków.
• najpóźniej 5 dni od okrycia nastąpi w najbliższej cukrowni złożenie OŚWIADCZENIA o okryciu buraków. Możliwe jest również wysłanie podpisanego oświadczenia mailowo.

Nie okrycie buraków będzie skutkowało obniżeniem ceny za buraki – informuje LIZ - Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego.

Przykryta pryzma buraczana chroni skutecznie przed opadami deszczu, śniegu, ogranicza działanie mrozu, ułatwiała doczyszczanie buraków, a przede wszystkim zmniejsza straty w ich masie i ogranicza ubytek cukru.