Na ziemniaczane pola należące do rodzinnej firmy produkcyjno-handlowej Onix państwa Jazdon do Chobienic (powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie) w pierwszym tygodniu września przyjechali plantatorzy specjalizujący się w uprawie ziemniaka. Rolnicy uczestniczyli w warsztatach polowych Agro Akademii BASF, na których omawiano m.in. technologię ochrony roślin.

Gospodarz uprawia 150 ha ziemniaków wczesnych. Na polach jest kilkanaście odmian krajowych i zagraniczne w różnych typach kulinarnych oraz odmiany skrobiowe. Na plantacjach odmian wczesnych termin ochrony przed najgroźniejszą chorobą, jaka jest zraza ziemniaka przypada w momencie zwarcia roślin w rzędzie. W późnych, gdy na roślinach odmian wczesnych wystąpiły objawy choroby w danym rejonie.

W pierwszym zabiegu najlepiej jest wykorzystywać preparaty o działaniu systemicznym i wgłębnym. Drugi zabieg powinno się wykonać w odstępie 10-14 od pierwszego, stosując preparaty o działaniu kontaktowym lub wgłębnym.

Zdecydowanie nie powinno się poprzestawać na dwóch zabiegach. W sprzyjających warunkach do rozwoju choroby, należy wykonać kolejne zabiegi opryskiwania. Pamiętać trzeba o przemiennym stosowaniu substancji czynnych o odmiennym sposobie działania. Takie postępowanie zapobiega powstawaniu ras odpornych patogenów zarazy ziemniaka.

Specjaliści z BASF do ochrony ziemniaka zalecają fungicyd Cabrio Duo 112 EC oparty o dwie substancje czynne dimetomorf i piraklostrobinę, który aplikowano w wizytowanym gospodarstwie. Stosuje się go zapobiegawczo oraz interwencyjnie w dawce 2–2,5 l/ha.

Kolejnym stosowanym i polecanym przez firmę do ochrony przed chorobami jest działający kontaktowo i wgłębnie Acrobat MZ 69 WG bazujący na dimetomorfie i mankozebie. Preparat zalecany jest w dawce 2 kg/ha. Do wali z zarazą ziemniaka BASF proponuje preparat Orvego 525 SC będący mieszaniną fabryczną dwóch substancji czynnych: dimetomorfu i ametoktradyny, działający powierzchniowo i wgłębnie. Preparat chroni przed agresywnymi rasami zarazy ziemniaka, stosowany był jeszcze przed wystąpieniem objawów chorobowych, na początku rozwoju kwiatostanów ziemniaka.

Warsztaty polowe Agro Akademii BASF oprócz ochrony roślin to także technologia nawożenia, wskazówki odnośnie prawidłowego przechowywania. W Chobienicach ci najbardziej zainteresowani wzięli udział w zbiorze ziemniaków z wykorzystaniem 2-rzędowego, zaczepianego kombajnu Grimme z 6-tonowym zbiornikiem model SE 260.