Przędziorki w burakach cukrowych to nowe nabierające na sile zagrożenie. Szkodniki powodują charakterystyczne objawy. Na spodnich powierzchniach liści można zauważyć małe (do 0,5 mm), czerwonawe osobniki i można tez dostrzec drobne oprzędy, na których łatwo gromadzi się kurz i drobne ziarnka piasku. Na górnej stronie blaszki liściowej, w wyniku intensywnego żerowania przędziorków pojawiają się drobne, jasne plamki tworzące tzw. mozaikę.

Początkowo objawy żerowania występują na przybrzeżnych fragmentach pola z czasem placowo na całej plantacji. Największą liczebność osiąga najczęściej w sierpniu. W tym miesiącu również zazwyczaj największe wyrządzają szkody.

Rozwojowi przędziorków sprzyja ciepła i słoneczna pogoda, więc można się zatem spodziewać rosnącego problemu ze strony tych szkodników. Warto zatem monitorować swoje plantacje, zwłaszcza jeśli są położone w woj. kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim.

Monitoring z ubiegłego sezonu potwierdził obawy że szkodnik ten staję się dla buraków coraz bardziej realnym zagrożeniem. W 2014 r. na 61proc. monitorowanych plantacji w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono obecność szkodnika. Więcej na ten temat można przeczytać „Przędziorki w buraku cukrowym - wyniki monitoringu z 2014r.”

Póki co, w buraku cukrowym nie ma żadnych zarejestrowanych preparatów przeciwko temu szkodnikowi.