Na polach Zakładu Nasienno-Rolnego Szelejewo, Hodowli Roślin Danko w Szelejewie Drugim w województwie wielkopolskim można było porównać odmiany rzepaku, zbóż ozimych i jarych, niektórych gatunków roślin strączkowych i traw pastewnych. Także swoje odmiany i systemy ochrony chemicznej zaprezentowała Syngenta.

Uwagę zwrócono na skuteczność odchwaszczania preparatem Axial One 050 EC, który skutecznie zwalcza chwasty jednoliściennych i jest bezpieczny dla rośliny uprawnej niezależnie od jej fazy rozwojowej. Może być stosowany jesienią lub wiosną od fazy wykształconego 1 liścia (BBCH 11) miotły zbożowej do stadium widocznego liścia flagowego (BBCH 37) rośliny uprawnej. Ponadto daje swobodę w doborze roślin następczych, może być stosowany w zbożach przed wysiewem rzepaku, buraków lub roślin warzywnych

Przed chorobami grzybowymi podstawę źdźbła zbóż oraz dolne liście chroniono we wczesnych fazach rozwojowych preparatami: Tilt Turbo 575 EC i Unix 75 WG. W terminie T2 wskazywano na skuteczność gotowej mieszaniny fabrycznej opartej o cztery substancje czynne: izopirazam, epoksykonazol, azoksystrobina i chlorotalonil w preparacie Seguris Opti. Fungicyd zwalcza septoriozy i rdze, a także rynchosporiozę i plamistość siatkową jęczmienia.

Na spotkania polowe pod hasłem „Pola klasy S” można udać się już w najbliższy wtorek, 14.06 br. do Ulhówka, potem na kolejne: 16.06.br. do Jankowic, 23.06.br. do Łęczyny, 28.06.br. do Rogóźna i 30.06.br. do Bajdyt.