Dominował panel agrotechniczny, gdyż to właśnie zagadnienia związane z agrotechniką rolnicy wskazali jako najbardziej pożądane. Tak jak w przypadku konferencji w Gniewie, na Zamku Topacz i Wieńcu-Zdrój rozpoczął prof. dr hab. Sławomir Podlaski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie tematem hodowlanym.

Profesor tłumaczył na czym polega prawidłowy dobór odmiany do siewu, jakie parametry należy brać pod uwagę oraz to by nie ograniczać się tylko wysiewu jednej odmiany. Omówił nie tylko kierunki hodowli, wskazał też przykłady reakcji odmian pod względem niektórych cech, np. porastanie zimotrwałość u zbóż. Obrazowo przedstawił różnice między plonowaniem odmian populacyjnych i mieszańcowych.

Prawidłowo dobrana odmiana wymaga odpowiedniego prowadzenia, w tym m.in. ochrony przed chorobami. O tym kiedy i jakie preparaty stosować do ochrony upraw, jak prawidłowo sporządzać mieszaniny i czego nie mieszać wyjaśniał prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Także na konferencji w Opalenicy dla uważnych słuchaczy nie mogło zabraknąć nagród, gdyż i tym razem profesor zadawał pytania – tym, którzy szybko udzielili na nie odpowiedzi wręczył książki dotyczące ochrony roślin.

Naszą konferencję odwiedził prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, który włączył się do dyskusji, gdy mowa była o zaprawianiu i ograniczeniu dostępności zapraw. Tłumaczył, że musimy liczyć się z tym że w niedalekim czasie w obrocie będzie mógł być tylko materiał zaprawiony zgodnie z wymogami ESTA.

Nie mogło zabraknąć tematu wiosennego nawożenia, który omówił dr hab. Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z wykładu można było m.in. dowiedzieć się, jaka powinna być pierwsza dawka azotu? Kiedy i w jakiej wielkości zastosować drugą dawkę oraz co decyduje o tym w jakiej formie powinien być wysiany azot. Wszystko w kontekście nowych przepisów nawożenia tym składnikiem.

Było i coś dla miłośników maszyn. Które z rozwiązań rolnictwa precyzyjnego są warte wzięcia pod rozwagę, a które niekoniecznie mówił dr Mirosław Czechlowski z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wprawdzie takie „dodatki” nie należą do najtańszych to jednak ich racjonalne wprowadzenie w znacznym stopniu generuje oszczędności.

Dla dopełnienia kompletu informacji, między wykładami krótko swoje oferty prezentowały firmy branżowe. Mariusz Michalski z Innvigo przedstawił program ochrony fungicydowej zbóż ozimych (dwu-lub trzyzabiegowy do wyboru) i jarych oraz rzepaku wskazując jednocześnie, że dobre rozwiązania wcale nie muszą być drogie.

Na temat planów nawozowych: ich wykonania, kontroli dawek, możliwości ich regulowania, wyboru nawozu- który może być elastyczny, mówił Radosław Ryder z firmy Agrinavia, oferującej programy komputerowe i na urządzenia mobilne.

Nie zabrakło też mikroelementów, które pobierane są wprawdzie przez rośliny w niewielkich ilościach, ale spełniają ważną funkcje, ponieważ uczestniczą w wielu podstawowych procesach fizjologicznych. Możliwości ich dolistengo dostarczenia do upraw w nawozach Foliq omówił Tomasz Haase z Agrii Polska.

Finanse w gospodarstwie często opierają się o kredyty. Paweł Waraczyński z BGŻ BNP Paribas podkreślał, że ważne jest aby współpracować z bankiem branżowym, majątek trwały finansować kredytami długoterminowymi, a obrotowy kredytami krótkoterminowymi - lecz nie odwrotnie. Natomiast kredyty konsumenckie wykorzystywać tylko na potrzeby gospodarstwa domowego.

Wszystkiego rolnik nie jest w stanie przewidzieć, szczególnie zagrożeń które mogą zniweczyć cały trud pracy. Temat ryzyka w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz o możliwości ubezpieczenia omówił Szymon Małaczyński, ekspert AGRO z Concordia Polska TUW.

>>>Przed nami jeszcze 3 spotkania!

  1. Sitaniec k. Zamościa (woj. lubelskie) – 5 LUTEGO
  2. Dwór Czarneckiego, Porosły-Kolonia k. Białegostoku (woj. podlaskie) – 26 LUTEGO
  3. Stare Jabłonki (woj. warmińsko-mazurskie) – 28 LUTEGO