Nowa linia do zaprawiania pozwala na precyzyjne pokrycie zaprawą. Zastosowana technologia zabezpiecza ziarno przed uszkodzeniem. Pozwala na zredukowanie tarcia i ogranicza tym samym pylenie, które jest szczególnie niepożądane przy procesie zaprawiania. Podczas procesu materiał jest powlekany i dosuszany w tym samym czasie.

Materiał zaprawiany jest zaprawami firmy Bayer, np. zaprawą Beret Trio w jęczmieniu jarym. Z kolei m.in. preparat Baytan Trio oraz Polimer Red, który poprawia przyczepność zaprawy, sypkość i barwienie nasion testowano w pszenicy ozimej Formacja.

Andrzej Żmijewski z firmy Bayer podkreślał, że dzięki ścisłej współpracy z PHR rolnicy mogą sięgać po wysokiej jakości zaprawiony materiał siewny najnowszych odmian, spełniający najwyższe standardy.

Wśród zapraw jako nowość wskazywał Bariton Super 97,5 FS (s.cz.: fludioksonil + protiokonazol + tebukonazol) – zaprawa fungicydowa dla zbóż ozimych oraz Redigo M 120 FS (protiokonazol +metalaksyl) dla kukurydzy.

Oddział Produkcyjno-Nasienny Poznańskiej Hodowli Roślin w Nagradowicach przygotowany jest do przyjęcia i dalszego przygotowania znacznych ilości ziarna. Wyposażony jest m.in. w dwa kosze zasypowe o pojemności jednorazowego wsypu 30 ton każdy oraz wydajności 50 t pszenicy na godzinę. Kosze zasypowe posiadają urządzenia odpylania oraz czyszczalnię wstępnego czyszczenia. Materiał z koszy po wstępnym czyszczeniu trafia do jednego z ośmiu 300-tonowych silosów.

Na terenie obiektu znajduje się także czterdzieści 34,5 –tonowych silosów, do których trafiają mniejsze ilości materiału, np. oczekujące na kwalifikacje. Silosy wyposażone są w monitoring temperatury, stały system przewietrzania i pomiaru wilgotności na różnych wysokościach.

W Nagradowicach tego dnia porozmawiać można było z hodowcami wszystkich Oddziałów i Stacji Hodowli Roślin – z Antonin, Wiatrowa i Nagradowic. Na poletkach demonstracyjnych prezentowano imponującą kolekcję odmian. Wśród nich najnowsze, jak np. pszenica ozima odmiany Formacja (KR 2017) oraz odmiany już znane i sprawdzone. Dociekliwi zwiedzający pytali o szczegóły hodowli oraz o kreacje, które mogą zostać zarejestrowane w najbliższych latach.