W czasie wydłużania się czwartego międzywęźla pochwa liściowa rozchyla się i otwiera, a u jej szczytu wysuwa się kłos. Rozpoczyna się kłoszenie pszenicy. Należy pamiętać, że okres od początku kłoszenia, (gdy szczyt kłosa wyłania się z pochwy i ukazuje pierwszy kłosek) do zakończenia kłoszenia, (czyli do momentu, w którym kłos jest całkowicie widoczny) to dobry czas na wykonanie zabiegu fungicydowego zabezpieczającego kłos i liść flagowy oraz podflagowy przed porażeniem ze strony wielu patogenów.

Generalnie rolnicy, którzy standardowo przyjmują trójzabiegowy program ochrony pszenicy, są juz po wykonaniu zabiegu T2 (drugi zabieg fungicydowy) i monitorują stan plantacji oraz przebieg pogody w celu wyznaczenia terminu T3. Póki co nie notuję się większego zagrożenia ze strony chorób grzybowych, w związku z tym z aplikację zabiegu T3 wykonywać będą rolnicy po wykłoszeniu pszenicy.

Część rolników praktykujących z kolei dwuzabiegowy program ochrony pszenic, z racji często dość słabej presji chorób, po udanym zabiegu T1 świadomie opóźniało wykonanie zabiegu T2 właśnie do momentu początku kłoszenia pszenicy. Wychodzą oni z założenia, że jeśli pogoda drastycznie się nie zmieni, a presja chorób nadal będzie pod kontrolą zabieg ten będzie ostatnim jaki zastosują w tym zbożu.

Jak dotąd żadna z chorób nie sprawiła większych problemów producentom zbóż, ale należy mieć na uwadze, że wegetacja się jeszcze nie zakończyła. Warto zatem monitorować stan plantacji i na bieżąco podejmować decyzję. Tam gdzie ostatnio spadło sporo deszczu, wzrost wilgotności może spowodować gwałtowny rozwój chorób (mączniak, septoriozy, rdze).

Gdy się okaże, że czerwiec będzie przekropny będzie duże prawdopodobieństwo porażenia kłosów fuzariozą (najgroźniejszą chorobą kłosa, drastycznie obniżającą jakość ziarna). Przy takim zagrożeniu ostatni zabieg fungicydowy T3 do ochrony kłosa może okazać się bardzo trafiony, najlepiej go wówczas wykonywać w okolicach kwitnienia pszenicy.

Do zabiegu T3 najczęściej wybiera się substancje z grupy triazoli oraz strobiluryn. Połączenie tych dwóch grup substancji zapewnia w roślinie kompleksową ochronę górnych liści i kłosów.