W Rosji jesienią uwilgocenie gleb było dobre i oziminy weszły w okres zimowy w całkiem dobrym stanie. Rosyjskie ministerstwo rolnictwa podało, że zły stan upraw powodowany stratami wynikającymi ze złego przezimowania dotyczy zaledwie ok. 3 proc. areału upraw ozimych.

Jednak według Hydrometcentre - Meteorologicznego Centrum Badawczego Rosji w dalszej części okresu zimowego nie można wykluczyć wystąpienia niskich temperatur do -20°C. W połowie lutego br. Hydrometcentre będzie dysponował szczegółową analizą kondycji upraw.

Mniej optymistyczne są oceny niezależnych analityków. Według IKAR zapowiadane mrozy w południowych rejonach kraju na przełomie stycznia i lutego br. stwarzają ryzyko strat mrozowych w uprawach pszenicy ozimej przede wszystkim ze względu na brak wystarczającej okrywy śnieżnej. Zagrożone są plantacje w ważnych obszarach upraw pszenicy ozimej. Wymarznięcia zagrażają 400 -500 tys. ha w regionie Rostowa oraz 300-400 tys. ha w regionie Krasnodaru.

Według synoptyków, w najbliższym czasie w regionach Rostowa, Stawropolu oraz Krasnodaru oczekiwane są mrozy. Analitycy SovEcon wskazują, że jest jednak zbyt wcześnie na szacowanie strat, ale ryzyko ich pojawienia staje się realne, zwłaszcza jeśli mrozy będą utrzymywać się przez kilka tygodni, informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

W tej chwili wszystko wskazuje na dobre zbiory. Powierzchnia upraw pszenicy ozimej na zbiór w 2017 r. jest szacowana na 17,4 mln ha, wobec 16,3 mln ha rok wcześniej. Według SovEcon, rosyjska produkcja zbożowa w 2017 r. może wynieść 114 mln t, w tym 70 mln t pszenicy.