W praktyce zakaz rejestracji jest równoznaczny z zakazem eksportu, ponieważ przy sprzedaży za granicę wymagana jest rejestracja. Zbiory soi w Argentynie rozpoczynają się w kwietniu.

Spekulacje medialne

W argentyńskiej prasie pojawiło się wiele spekulacji na temat powodów tej decyzji. Powiązano z szybko rosnącymi cenami na światowym rynku produktów rolnych w wyniku wojny na Ukrainie. Biorąc pod uwagę i tak już wysoką inflację w Argentynie, rząd jest zaniepokojony rozwojem cen krajowych.

Ponadto pojawiła się plotka, że rząd chciał podnieść cła eksportowe na śrutę sojową i olej, które są ważnymi towarami eksportowymi dla Argentyny, z obecnych 31 proc. do 33 proc., w związku, z czym wstrzymał eksport do czasu osiągnięcia tego celu.

Branża rolna zareagowała na tę plotkę z oburzeniem. Giełda zbożowa w Buenos Aires ostrzegała przed zwiększaniem obciążeń podatkowych dla przemysłu. Już teraz cierpi z powodu znacznych strat plonów spowodowanych suszą.

Największy na świecie eksporter śruty sojowej

Dla argentyńskiej izby przetwórców i eksporterów nasion oleistych (Ciara) podwyżka podatków byłaby całkowicie sprzeczna z eksportowymi interesami Argentyny. Stowarzyszenie rolników (SRA) stwierdziło, że podnosząc podatki, rząd będzie nadal niepokoił gospodarkę i wysyłał złe sygnały producentom.

Argentyna jest największym na świecie eksporterem śruty sojowej i oleju.
Departament Rolnictwa USA (USDA) oszacował ostatnio argentyński eksport śruty sojowej i oleju w sezonie 2020/2021 na odpowiednio 28,3 mln ton i 6,1 mln ton.