Bayer , Bunge i Chevron Corporation podpisały porozumienie akcjonariuszy w związku z nabyciem przez Bayer 65 procent udziałów większościowych w firmie CoverCress, Inc., producenta ozimych nasion oleistych. Pozostałe 35 procent CCI pozostanie własnością Bunge i Chevron.

Jak poinformowała firma Bayer w komunikacie prasowym, inwestycje te spełniają zobowiązania firmy Bayer w zakresie zrównoważonego rozwoju i pomogą w dekarbonizacji rolnictwa oraz zmniejszeniu zależności od nawozów azotowych.

Nasiona z tej uprawy mogą być przeznaczone na paszę lub produkcję biopaliw Fot. Bayer
Nasiona z tej uprawy mogą być przeznaczone na paszę lub produkcję biopaliw Fot. Bayer

Olej wyekstrahowany z ziarna CoverCress (gatunek bazowy takiego międzyplonu można przetłumaczyć to rzodkiew polna lub rzeżucha polna) można przetworzyć na odnawialny olej napędowy dzięki doświadczeniu Bunge w zakresie przetwarzania nasion oleistych i biegłości firmy Chevron w produkcji paliw.

Ten łańcuch dostaw z farmy na paliwo, reprezentowany przez CCI, Bayer, Bunge i Chevron, ma na celu zapewnienie plantatorom kukurydzy i soi kolejnego źródła dochodów, dostarczając światu pożądany produkt paliwowy i wysokobiałkową mączkę na paszę dla zwierząt.

-CoverCress jest ekscytujący, ponieważ może stać się ważnym źródłem produkcji biopaliw jako nowa uprawa rotacyjna, dając jednocześnie hodowcom innowacyjną opcję dalszego efektywnego zarządzania ziemią i poprawy jakości gleby poprzez działanie jako roślina okrywowa – powiedział. Rodrigo Santos, członek zarządu Bayer AG i prezes Crop Science Division.

Jak podaje firma połączenie połączonej wiedzy firm Bayer, Bunge i Chevron z potencjałem, jaki posiada CoverCress, pozwoli CCI na dalszy rozwój i komercjalizację ozimych nasion oleistych o tej samej nazwie w rotacyjnych uprawach okrywowych z potencjalnymi korzyściami w zakresie zrównoważonego rozwoju i sekwestracji dwutlenku węgla oraz przyniesie nowe paliwo o niższej emisji dwutlenku węgla oraz surowiec do odnawialnego przemysłu diesla.

-Połączenie pełnego łańcucha wartości – od rozwoju nasion do konsumenta końcowego – jest ważnym krokiem w kierunku wprowadzenia tej uprawy na rynek na dużą skalę. Nie możemy się doczekać, aby pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na paliwa odnawialne dzięki temu niskoemisyjnemu surowcowi nowej generacji - powiedział Greg Heckman, dyrektor generalny Bunge.

Wkrótce rolnicy w Ameryce Północnej uzyskają dostęp do tej technologii.  Szczególnie będzie ona polecana do zmianowania soja/kukurydza- bardzo powszechnego następstw upraw w północnych stanach USA.