Zbieramy dla Państwa opinie na temat stanu upraw ozimych. Ostateczna ocena będzie możliwa wiosną, ale o pierwsze spostrzeżenia można pokusić się już teraz bądź , kiedy przyjdzie odwilż. Wówczas jeśli rzeczywiście część roślin „wypadnie” z powodu niskich temperatur i braku okrywy śnieżnej, będzie widać straty.

Szczególną uwagę należy zwrócić u zbóż na węzeł krzewienia (brunatnienie oznacza przemarznięcie), a u rzepaku na stożek wzrostu.

Zdaniem prof. Podolskiej uszkodzenia w łanie mogą wystąpić zwłaszcza w uprawie rzepaku, ale też i zbóż w tym jęczmienia, pszenicy i pszenżyta.

- Rolnicy mogą się liczyć z przerzedzeniem plantacji i uszkodzeniami roślin przez mróz. Przede wszystkim dlatego, że grudzień był bardzo ciepły i rośliny nie miały czasu na zahartowanie się. Od razu wystąpiły bardzo mroźne dni i noce, gdzie temperatura spadła w niektórych rejonach nawet do -20ᵒC, a rejonów gdzie temperatura utrzymuje się do -14ᵒC przez okres prawie tygodnia jest bardzo dużo – podsumowuje prof. Grażyna Podolska.

Czyli jeden z głównych powodów złego przezimowania to brak zahartowania roślin.

- Drugi i może ważniejszy to brak okrywy śnieżnej i dość duży wiatr. Na dzień dzisiejszy warunki pogody wskazują, że przezimowanie może być słabe i bardzo słabe zwłaszcza dla odmian o małej i bardzo małej mrozoodporności – uważa.

Dołącz do dyskusji na Forum farmer.pl. Zobacz temat Stan ozimin i podziel się swoimi obserwacjami!