Chowacza podobnik jest małym, czarnym chrząszczem mającym ok. 2,5-3 mm. Samica chowacza podobnika wgryza się do łuszczyn, w których składa jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które żywią się nasionami. Jedna larwa zjada zazwyczaj kilka nasion powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn.

Uszkodzenia powodowane przez chowacza ułatwiają złożenie jaj pryszczarkowi kapustnikowi – muchówka także pojawiła się już w plantacjach rzepaku. Samica pryszczarka przez otworki w łuszczynach po chowaczu, łatwo dostaje się do ich wnętrza, gdzie składa jaja.

Pryszczarek kapustnik atakuje także łuszczyny nieuszkodzone przez chowacza. Wówczas wybiera bardziej delikatne i cienkie łuszczyny odmian mieszańcowych rzepaku. Łuszczyny zaatakowane przez pryszczarka kapustnika są nabrzmiałe i przy wierzchołku często zdeformowane. Będą przedwcześnie zasychać i otwierać się – nasiona osypią się .

Uszkodzenia powodowane przez szkodniki są łatwą drogą dostępu dla niebezpiecznych chorób rzepaku: czerni krzyżowych, suchej zgniliźnie kapustnych i szarej pleśni. Preparaty do przeciwko chowaczowi podobnikowi przeważnie niszczą pryszczarka kapustnika, a także słodyszka rzepakowego.

>>> Kiedy chowacz i pryszczarek przekracza próg szkodliwości 

>>> Insektycydy przeciwko chowaczowi podobnikowi i pryszczarkowi kapustnikowi