PIORiN uaktywnił swoje komunikaty dotyczące chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza podobnika wynosi 4 osobniki na 25 roślinach, dla pryszczarka kapustnika to 1 osobnik na roślinie.

Chrząszcz chowacza podobnik to niewielki, ok. 2,5-3 mm wielkość, czarny chrząszcz. Samica chowacza podobnika wgryza się do łuszczyn, w których składa jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które żywią się nasionami. Jedna larwa zjada zazwyczaj kilka nasion powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn. Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza podobnika wynosi 4 osobniki na 25 roślinach.

Także pryszczarek kapustnik jest obecnie widoczny na plantacjach rzepaku. Uszkodzenia powodowane przez chowacza ułatwiają złożenie jaj pryszczarkowi kapustnikowi, który przez otworki w łuszczynach dostaje się do ich wnętrza. Zaatakowane łuszczyny przez pryszczarka kapustnika nabrzmiewają, często są zdeformowane przy wierzchołku, przedwcześnie zasychają i otwierają się, a nasiona osypują na ziemię.

Uszkodzenia powodowane przez szkodniki są łatwą drogą dostępu dla niebezpiecznych chorób rzepaku: czerni krzyżowych, suchej zgniliźnie kapustnych i szarej pleśni. Preparaty do przeciwko chowaczowi podobnikowi przeważnie niszczą pryszczarka kapustnika, a także słodyszka rzepakowego.