Ocieplenie pobudziło do aktywności szkodniki. Obecnie na rzepak intensywnie nalatuje chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. PIORiN póki co uaktywnił komunikaty o zagrożeniu tymi szkodnikami głównie na południu kraju. Masowe naloty jednak trwają już w Centrum, na Zachodzie, w województwie kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim, o czym informują nas indywidualni producenci rolni. Należy zatem monitorować stan żółtych naczyń i dodatkowo obserwacje prowadzić bezpośrednio na roślinach.

W przypadku chowacza podobnika stwierdzenie na plantacji w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 1 roślinie lub w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 2 roślinach lub 4 chrząszczy na 25 roślinach, lub odłowienie w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu 100 osobników to sygnały do wykonania zabiegu. Zwalczać szkodniki łuszczynowe można przy użyciu insektycydów wymieniowych w artykule „Zwalczanie szkodników łuszczynowych”.

W przypadku podjęcia decyzji o zwalczaniu szkodników bezwzględnie pamiętajmy o pszczołach, które w raz z ociepleniem również chętniej odwiedzają rzepak.

A jak jest w Twoim regionie? Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl. Zabierz głos w temacie: chowacze, słodyszek i...