O intensywnym żerowaniu chowacza pisaliśmy TUTAJ. Okazuje się, że wyłapuje się też w żółtych naczyniach, ale też i w czerpakach, bardzo duże ilości słodyszka rzepakowego. Pojawiają się w nich też skoczki, co może wiązać się z zagrożeniem w postaci wystąpienia mikoplazmy. Producenci rzepaku muszą się też liczyć z wystąpieniem w najbliższym czasie zgnilizny twardzikowej.

Jest sucho. Co widać na poniżej zamieszczonych zdjęciach.

- Ze względu na występującą w Polsce niewielką ilość opadów w marcu i w kwietniu rośliny rzepaku są bardzo niskie. Obserwujemy także przyspieszone nawet o 10 dni kwitnienie roślin. Jeżeli w najbliższych dniach nadal będzie utrzymywała się słoneczna i bezdeszczowa pogoda, skutkować to może redukcją przyszłego plonu rzepaku - mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Ewelina Spłocharska, asystent biura p. o. dyrektora Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Co w zbożach? - Tam gdzie mamy gęsto siane zboża, ilość porannej wilgoci jest dostateczna aby infekcja „podprogowa” rozwijała dostatecznie grzybnię mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści pszenicy. Do tego amplitudy temperatur powodują wystąpienie i duże infekcje chorób zgorzelowych. W jęczmieniu zarówno silne porażenie plamistością siatkową a także rynchosporioza – informują doradcy techniczni firmy Procam Polska.

Szkodników w zbożach również jest w tym roku wyjątkowo dużo. W łanie można znaleźć ślady żerowania chrząszczy skrzypionki i niedługo wylęg żarłocznych larw. Kłopotem mogą okazać się pluskwiaki – żółwinek i lednica.

- Podejrzenia co do występowania wirusów na zbożach okazały się objawami fizjologicznymi (niedobory makro i mikroelemenetów jak i anomalie kwasowości gleby a także głębokości siewu). Dodając do tych problemów trwającą suszę warto pamiętać, że większość objawów plamistości i schnięcia na pędach i liściach to objawy fizjologiczne związane z wymienionymi anomaliami – oceniają doradcy Procam.

Burak cukrowy został zdziesiątkowany przez przymrozki, piasek przeniesiony przez silny wiatr (erozję wietrzną), a także, zwłaszcza na Zamojszczyźnie – szarka komośnika, o czy pisaliśmy TUTAJ.

Cały czas trwa jeszcze siew kukurydzy. W tej uprawie należy zwrócić szczególną uwagę na szkodliwość larw muchówek śmietki kiełkówki. - Proszę monitorować ten problem, aby jak najszybciej wychwycić go i ewentualnie móc jeszcze przesiać pole w terminie agrotechnicznym – radzi Procam.