• Przebieg pogody w trakcie tegorocznych żniw spowodował znaczne wydłużenie czasu zbiorów.
  • Na północy Polski w wielu gospodarstwach zboża nie są jeszcze zebrane, a terminy gonią...
  • Opóźniony siew - czy jest się czym przejmować?

Pogoda w trakcie tegorocznych żniw była wyjątkowo kapryśna - przez wiele dni obficie padał deszcz, a wcześniej notowano burze z silnymi porywami wiatru, które spowodowały wyleganie roślin. Miniony weekend przyniósł ukończenie akcji żniwnej w wielu gospodarstwach, jednak gro rolników, w szczególności na północy kraju, dalej zmaga się ze zbiorami zbóż, a terminy siewu rzepaku ozimego gonią...

Kiedy siać rzepak?

Mapka1200x1200.png
Mapka1200x1200.png

Przyjrzyjmy się powyższej mapie - obecnie śmiało możemy powiedzieć, że optymalne terminy siewu rzepaku ozimego upłynęły bezpowrotnie na północno-wschodnim krańcu Polski oraz w pasie województwa lubelskiego, północnego i wschodniego Mazowsza, środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego i części województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego (zaznaczone na mapie kolorami niebieskim i żółtym). Aktualnie rzepak należy siać w rejonach zaznaczonych na mapie kolorem zielonym, natomiast pod koniec tego tygodnia trzeba przystąpić do siewów w pozostałych częściach kraju.

Czy uda się dotrzymać terminów?

To zależy od stanu zaawansowania żniw. Według naszych informacji na południu i zachodzie kraju zbiory zbóż zdecydowanie są na finiszu, co nie budzi aż takich obaw rolników względem startu następnego sezonu. Najwięcej problemów mogą mieć gospodarze z regionów północnego oraz północno-wschodniego, bowiem okno czasowe między zbiorem zbóż a siewem rzepaku jest tutaj niezwykle wąskie. W tym roku dodatkowym utrudnieniem jest duża wilgotność gleby i nieukończone zbiory pszenicy i pszenżyta, które stanowią główny przedplon dla tej rośliny.

Wspomniana sytuacja ciągnie za sobą dalsze konsekwencje - skoro na polach przeznaczonych pod rzepak dalej są zboża, data wysiewu wydłuża się także o czas niezbędny na zbiór i przeprowadzenie uprawy pożniwnej w celu przygotowania łoża siewnego. W związku z tym na Żuławach, Powiślu i Warmii nie ma możliwości wysiewu rzepaku nawet do 20 sierpnia.

Mówi się, że wysianie rośliny rolniczej w terminie dla niej optymalnym jest beznakładowym czynnikiem plonotwórczym. Faktycznie, znaczące przesunięcie tego zabiegu wiąże się z ryzykiem nie rozwinięcia odpowiedniego stadium rozwoju przed zimą, a w konsekwencji gorszym przezimowaniem. Jednak czy rzeczywiście jest się czym martwić? Przebieg pogody w ostatnich latach pokazał, że, w związku ze zmianami klimatycznymi, jesienna wegetacja trwa znacznie dłużej, niż zakładają to agrotechniczne terminy siewu rzepaku w poszczególnych regionach, wobec czego istnieje wysokie prawdopodobieństwo odpowiedniego rozwoju plantacji nawet w przypadku opóźnienie siewu o kilka- kilkanaście dni. Należy jednak pamiętać o starannym i przemyślanym nawożeniu makro- i mikroelementowym oraz o wysianiu odmiany o wyższej tolerancji na opóźniony siew.