Zdaniem szefa resortu rolnictwa interwencja na rynku rzepaku jest niemożliwa, bo UE tego nie przewiduje. Natomiast jest możliwy interwencyjny skup zbóż w przypadku, gdy ceny rynkowe ziarna spadną poniżej 101,3 euro za tonę.
Poinformował też, że zwrócił się pod koniec lipca do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zbadanie, czy wystąpiła zmowa cenowa przedsiębiorców prowadzących skup rzepaku i zbóż. Prosiła o to m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych.
W tym roku zbiory zbóż zapowiadają się na poziomie roku ubiegłego, który był dobry - ocenił minister. Pod koniec lipca GUS szacował zbiory zbóż podstawowych z mieszankami w 2013 r. na 23,7-25,1 mln ton wobec 24,2 mln ton w 2012 r.
Według Kalemby na razie w Polsce nie ma suszy, a pogoda nie ma już wpływu na wysokość plonów rzepaku, jęczmienia czy pszenicy. Brak opadów może natomiast wpłynąć na jakość buraków, ziemniaków i kukurydzy.
Rzepakowe żniwa zostały już w większości województw zakończone, podobnie jest w przypadku jęczmienia ozimego. Trwają zbiory żyta i pszenżyta, a także pszenicy. Największe jest zaawansowanie prac na południu Polski.
Komentarze