Najniebezpieczniejsze wiosną są samosiewy zbóż ozimych. Niezwalczane jesienią stają się bardzo konkurencyjne dla rzepaku. Wiosenna ich eliminacja bywa czasem kłopotliwa, ze względu na częste uniemożliwienie terminowego zastosowania herbicydów. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest zwalczanie jednoliściennych jesienią. Zaletą tego terminu jest również niższa (tańsza) dawka.

Obecnie większość chwastów jednoliściennych jest w zaawansowanej fazie rozwojowej, co wymaga stosowania wyższych dawek herbicydów. Perz najefektywniej zwalczać w fazie 3-6 liści. Z kolei jednoroczne chwasty jednoliścienne są najbardziej wrażliwe od fazy 2 liści do początku fazy krzewienia. Wymienione gatunki chwastów jednoliściennych wymagają różnych dawek poszczególnych herbicydów. 

Należy pamiętać, że graminicydy w okresie wiosennym powinno się stosować nie później niż do początku fazy wybijania rzepaku w pędy. Późniejszy zabieg może uszkodzić zawiązki kwiatów, wykonanie zabiegu graminicydem staje się więc ryzykowne. W obecnych niesprzyjających warunkach okno do stosowania tychże środków już jest mocno zawężone, a w niektórych przypadkach jest już za późno. 

Do zwalczania chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym na wiosnę można zastosować:

s.cz. propachizafop:
Agil - S 100 EC,
Aria 100 EC,

s.cz. chizalofop-P etylu:
Labrador 05 EC,
Leopard Extra 05 EC,
Pilot 10 EC,
Supero 05 EC,
Targa 10 EC,
Taurus 05 EC,
Targa Super 05 EC,

s. cz. kletodym:
Arrow 240 EC

s. cz. cykloksydym:
Focus Ultra 100 EC

s. cz. chizalofop-P-tefurylu:
Grapan Extra 40 EC
Pantera 040 EC